La pauză, tricolorii au condus cu scorul de 2-0 după reușitele lui Leon Peto (21) și Ianis Stoica (36). Batavii au revenit în joc în partea secundă printr-un gol marcat de Pinas în minutul 48.

Egalarea a venit cu cinci minute înainte de final, când șutul trimis de Pinas spre poarta părăsită de Sava, a fost trimis în plasă de fundașul nostru, Denis Bolenyi.

Formația noastră a mai avut o ocazie importantă în partea secundă, dar șutul din lovitură liberă trimis de Ianis Stoica în minutul 62 a lovit transversala porții Olandei.

România U16 – Olanda U16 2-2

Au marcat: Leon Peto (21), Ianis Stoica (36) / Pinas (48), Bolenyi (75- autogol)

UPDATE

Echipa României: 1.Sava – 2. Grosu (14. David, 76), 3. Drăgușin (cpt.), 25. Boleniy, 4. Florică – 5. Crivac – 7. Stoica (18. Tarța, 76), 20. Peto (21. Iana, 76), 8. Grameni, 10. Bani (8. Pitu, 63) –  9.Munteanu (17. Corbeanu, 56) . Rezerve: 12. Tătaru, 6. Chilili, 13. Botond,  15. Dumitrașcu,  19. Pascu,  22. Jipa, 24. Ziman

Selecționer: Daniel Mogoșanu

Echipa Olandei: 16. Vetgens – 12. Kasius, 2. Van der Sloot, 4. Van der Zeeuw, 13. Kogeldans (8. Manhoef, 62)  – 14. Warmerdam, 15. Max de Waal – 17. Van Kaam, 18. Engels (11. Bannis, 41), 6. Proper (cpt.) – 19. Sankoh (9. Pinas, 41). Rezerve: 1. Raatsie,  20. Bogarde, 23. Baix

Selecționer: Peter van der Veen

Adversara tricolorilor U16 în această seară va fi reprezentativa similară a Olandei. Este cel de-al doilea joc disputat de echipa națională U16 la acest turneu, în primul meci, juniorii români pierzând duelul contra Cehiei.

În echipa antrenată de Mogoșanu a survenit o modificare de ultimă oră, selecționerul U16 convocând un al treilea portar pentru acest turneu, pe Alexandru Tătaru de la Regal Sport.

UPDATE

În primul meci al zilei disputat la Centrul Național de Fotbal de la Buftea, reprezentativa Cehiei s-a impus cu scorul de 4-0 în fața Poloniei. Golurile au fost marcate de Kirschner (21), Vorlicky (34), Silhart (47) și Svoboda (76). Polonezii au ratat o lovitură de la 11 metri prin Rakoczy în minutul 7, la scorul de 0-0.

Ora 15.00: Olanda – Cehia (CNF Buftea)
Ora 18.00: România – Polonia (CNF Mogoșoaia)

*Durata unei partide la această categorie de vârstă este de 80 de minute.

Meciul se va disputa la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia și va fi transmis în direct pe pagina de facebook a echipei naționale și pe canalul de YouTube FRF TV.

În celălalt meci al zilei, Cehia va juca împotriva Poloniei, începând cu ora 15:00, la Centrul Național de Fotbal Buftea.

Selecționerul Daniel Mogoșanu a convocat 25 de jucători pentru acest turneu:
Portari: Răzvan Sava (Pro Sesto/Italia), Dragoș Horeboiu (CN Dinicu Golescu), Alexandru Tătaru (Regal Sport)

Fundași: Darius Grosu (FC Viitorul), Dumitru David (LPS Tg. Jiu), Radu Drăgușin (Regal Sport), Alexandru Jipa (Regal Sport), Denis Bolenyi (Kiss Baia Mare), Mădălin Pascu (Sportul Chiscani), Luca Florică (Regal Sport), Ionuț Badea (Alcorcon/Spania), Alexandru Chilili (FC Voluntari), Simone Dumitrașcu (ASD Ducato Calcio/Italia)

Mijlocași: Alexandru Crivac (Start Sport Argeș), Constantin Grameni (FC Viitorul), Raul Ziman (LPS Satu Mare), Botond Szondi (AFK Csikszereda), Denis Tarța (Kiss Baia Mare), Alexi Pitu (FC Viitorul), Andrei Iana (FCSB), Ahmed Bani (FC Dinamo), Leon Peto (Osnabruck), Ianis Stoica (FCSB)

Atacanți: Louis Munteanu (FC Viitorul), Theodor Corbeanu (FC Toronto/Canada)

În toamnă încep partidele oficiale
România U16 (din iunie 2018, România U17), formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002, va juca în preliminariile care vor începe în toamna anului 2018 cu Lituania, Ungaria și Serbia. Turneul de calificări va fi găzduit de Ungaria. Partidele se vor disputa între 30 septembrie – 6 octombrie 2018 conform următorului program:

30 septembrie 2018: România – Ungaria
3 octombrie 2018: România – Serbia
6 octombrie 2018: România – Lituania

Echipele care se vor clasa pe primele două locuri în cele 13 grupe și cele mai bune patru locuri doi se vor alătura celor două echipe calificate direct la Turul de Elită, Anglia și Germania. Turul de Elită se va disputa în martie 2019.

La finalul Turul de Elită, câștigătoarele celor 8 grupe, alături de șapte dintre ocupantele locurilor doi și țara gazdă, Irlanda, vor participa la Campionatul European care se va desfășura în mai 2019.