Echipa națională U16 antrenată de Sorin Colceag a încheiat cu o victorie stagiul de pregătire din Cipru. Tricolorii s-au impus cu scorul de 2-1, după reușitele lui Munteanu, din minutul 4, și Albu, în ultimul minut de joc, din lovitură de la 11 metri. În primul meci dintre cele două formații, disputat marți, tot în Cipru, rezultatul final a fost de 1-1.

Delegația tricoloră revine în țară vineri, 11 februarie, și va intra direct în cantonament la Buftea. Tricolorii vor juca săptămâna viitoare o “dublă“ contra selecționatei U15 a Italiei. Primul meci se va disputa la Buftea, marți, 14 februarie, de la ora 15:00, și va putea fi urmărit în direct pe canalul de youtube al FRF TV. Cel de-al doilea joc va avea loc joi, 16 februarie, de la ora 11:00, pe același teren.

FINAL – tricolorii pregătiți de Sorin Colceag s-au impus cu scorul de 2-1, după ce în primul meci disputat marți tot în Cipru, cele două echipe terminaseră la egalitate, scor 1-1

min. 80GOOOOL! România marchează în ultimul minut al partide. A marcat Albu din lovitură de la 11 metri

min. 77 – ultima schimbare în formația noastră, a ieșit Toma și a intrat Bodea

min. 62 – alte schimbări în echipa antrenată de Sorin Colceag, au ieșit Mărginean, Munteanu și June, au intrat Chiorean, Vlad și Girisik

min. 58 – Gol Cipru, gazdele egalează, după o reușită a lui Tzionis, șut din careul de 16 metri

min. 52 – dublă schimbare în echipa noastră, au ieșit Georgescu și Mitran, au intrat Nedelcu și Matiș

min. 40 – pauză, tricolorii au intrat la cabine în avantaj, scor 1-0

– min. 4 GOOOOL! România deschide scorul prin Luis Munteanu, care a finalizat din careu o pasă primită de la Mitran

Reprezentativa României formată din juniori născuți în anul 2001, care în toamnă va debuta în calificările Euro Under 17, joacă astăzi al doilea meci împotriva Ciprului.

În prima partidă disputată la Paralimni, în Cipru, acolo unde tricolorii se pregătesc încă din 1 februarie, tricolorii au remizat, scor 1-1. Golul României a fost marcat de Daniel Toma, în minutul 78, după ce gazdele deschiseseră scorul în prima parte.

Antrenorul Sorin Colceag a trimis pe teren următoarea formulă:

12. Șerban-cpt. – 5. Grigoraș, 6. Ștefănescu, 3. Dumitrescu – 2. Georgescu (71. Nedelcu, min.52) , 8. Albu, 4. Mărginean (16. Vlad, min. 62), 11. June (Chiorean 15, , min. 62)- 10. Mitran (14. Matiș, min. 52) – 7. Munteanu (17. Girisik, min. 62), 9. Toma (18. Bodea, min.77)

Rezerve neutilizate: 1. Ducan și 13. Drăgănoaea

Toamna va aduce primele meciuri oficiale

Reprezentativa tricoloră alcătuită din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2001 se pregătește pentru primele meciuri oficiale, pe care le va disputa în turul inaugural din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 – Anglia 2018. În perioada 23-29 octombrie 2017, România va fi gazda unei grupe în care adversarele vor fi Lituania, Luxemburg și Austria. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită).