La această ediție cu numărul 15 a competiției, tricolorii au disputat primul joc în fața selecționatei similare a Rusiei, la Tolmin, în Slovenia.

După un start excelent de partidă, în care au marcat de două ori, jucătorii pregătiți de Adrian Văsâi au pierdut cu un gol primit în ultimul minut.

Echipa folosită în meciul cu Rusia:

Popa – Pârvulescu, Nicolescu, Lazăr, Ciontea – Gheralia – Floarea (51 Gaspar), Bodișteanu-cpt. (66 Ardelean) – Bătănași (46 Jeler), Mihai (61 Nechita), Niță (51 Pandele)

Pentru România au înscris Bătănași, în minutul 17, finalizare după assistul lui Bodișteanu, respectiv Nicolescu, în minutul 20, „cap” într-un duel cu portarul advers. O repriză în cadrul turneului durează doar 35 de minute. Adversarii au întors scorul în partea secundă, înscriind în minutele 48, 49 și 70.

În cadrul turneului participă 16 echipe, împărțite în patru grupe :

GRUPA A – Italia, SUA, Croația, Libia

GRUPA B – Anglia, Japonia, Emiratele Arabe Unite, Cehia

GRUPA C – Rusia, Slovenia, Mexic, România

GRUPA D – Austria, Portugalia, Norvegia, Costa Rica

Câștigătoarele grupelor vor juca “Final Four” (două semifinale, urmate de finala mică și cea mare) pentru locurile 1-4. De asemenea, echipele care se vor clasa pe locul 2 vor disputa jocurile pentru locurile 5-8. Naționalele care vor termina meciurile din grupe pe pozitia a treia vor intra în competiție pentru locurile 9-12, iar ocupantele locurilor 4 se vor duela pentru pozițiile 13-16, astfel încât fiecare echipă să dispute 5 meciuri.

Următoarele meciuri ale României sunt:

26 aprilie, ora 18:30: România U15 – Mexic U15 (Santa Croce, Italia)

27 aprilie, ora 18:00 : România U15 – Slovenia U15 (Vipolze, Slovenia)

Pe data de 29 aprilie este programat un meci împotriva unei echipe din altă grupă, urmând ca ora și locul de desfășurare a partidei să fie stabilit ulterior. Meciul care va stabili locul în clasament va avea loc pe 1 mai.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Văsâi pentru acest turneu:

Portari: Aleksander Mitrovic (Dinamo București), Robert Popa (SCM Râmnicu Vâlcea)

Fundași: Sergiu Pârvulescu (ACS Kids Tâmpa Brașov), Mario Nicolescu (Real Zaragoza), Luca Ciontea (Dinamo București), Raul Ardelean (Luceafărul Oradea), Adrian Nicolae (FC Petrolul Ploiești), Bogdan Lazar (Academia Gheorghe Hagi)

Mijlocași: Andrei Gheralia (Vitesse Arnhem), Andrei Pandele, Cristian Batanași, Romeo Niță (toți FCSB), Georgică Floarea (Dinamo București), Sebastian Nechita (Juniorul Suceava), Nicolas Popescu, Ștefan Bodișteanu, Remus Mihai (toți Academia Gheorghe Hagi), Ionuț Gaspar (ASU Poli Timișoara)

Atacanți: Antonio Miuțescu (Dinamyk Craiova), Bogdan Jeler (Kiss Baia Mare)