Echipa națională U15 a României a câștigat cu 3-0 duelul cu reprezentativa similară a Republicii Moldova într-un meci amical disputat la Piatra-Neamț, toate golurile fiind marcate după pauză. Pentru echipa antrenată de Costel Enache au înscris Sima (52), Pocol (78) și Baiaram în prelungirile partidei dintr-o lovitură de la 11 metri obținută tot de el.

În primul meci dintre cele două echipe, jucat marți tot la Piatra-Neamț, rezultatul final a fost 1-1, golul nostru fiind reușit de Cârjan. Cele două întîlniri contra echipei Moldovei au fost primele partide pentru naționala României U15 compusă din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002.

LIVETEXT:

min.80+3 – finalul meciului, România a învins Moldova cu 3-0

min.80+1 – GOOOOL România! Baiaram a fost faultat în careu și tot el a marcat din lovitură de la 11 metri, 3-0 pentru România

min.79 – schimbare de portar pentru echipa lui Costel Enache, a ieșit Sava și a intrat Chirilă

min.78 – GOOOOL România! Borcea a interceptat o minge la mijlocul terenului, i-apasat lui Păvăluc care a centrat de pe stânga și Pocol a marcat din 6 metri

min.75 – ocazie Moldova, șutul trimis de Danu ocolește de puțin vinclul porții noastre

min.74 – Pocol are șansa desprinderii, dar șutul său din 14 metri este pe centrul porții

min.70 – schimbare la România, iese Bani și este introdus pe teren Stan

min.64 – România își putea mări avantajul, dar șutul-centrare al lui Păvăluc a fost respins de portarul oaspeților în bară

min.56 – din nou modificări în formația lui Costel Enache, au ieșit Cârjan și Sima,au intrat Baiaram și Păvăluc

min.52 GOOOOL România! Iani a centrat foarte bine, iar Sima a marcat cu capul din careu

min.48 – schimbare în echipa României, iese Iana și intră Pocol

min.45 – Cârjan pătrunde în careul oaspeților, dar centrarea sa este blocată de fundașii moldoveni

min.44 – din nou România este în atac, dar din nou nu marcăm. Cârjan reia din careu, dar mingea este respinsă de un adversar din apropierea porții

min.43 – ocazie pentru tricolori, Cârjan scapă spre poarta adversă, însă întârzie prea mult șutul și este blocat

min.41 – începe repriza a doua, iar Costel Enache a făcut 4 modificări în echipa noastră, Grosu, Florică, Mocioacă și Pănoiu au părăsit terenul, iar în locul lor au intrat  Badea, Trucă, Dicu și Borcea

min.40 – pauză la Piatra-Neamț, România U15 și Moldova U 15 se află la egalitate, scor 0-0

min.36 – o nouă ocazie pentru România, Iana a șutat de la marginea careului, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă

min.27 – Cârjan (România) face o cursă de 20 de metri, driblează 2 adversari, dar șutul său e unul slab și pe centrul porții

min.22 – o nouă șansă pentru echipa noastră, Sima i-a pasat lui Iana în adâncime, însă atacantul echipei lui Costel Enache nu a reușit să reia spre poarta moldovenilor

min.20 – Grosu (România) execută o lovitură liberă de la distanță, însă mingea trece peste poarta apărată de Smailena

min.1 – a început partida

Echipa naționala U15 a României va disputa astăzi, la Piatra-Neamț, al doilea joc amical împotriva reprezentativei Republicii Moldova. În prima partidă, disputată marți, cele două formații au încheiat meciul la egalitate, scor 1-1. Pentru echipa antrenată de Costel Enache a marcat Cârjan, în timp ce pentru Moldova a înscris Danu.

Meciul de astăzi va începe la ora 12:00 și va putea fi urmărit LIVEtext pe frf.ro.

Echipa României: Sava – Grosu, Drăgușin, Mocioacă, Florică – Grameni, Pănoiu – Sima, Cârjan, Bani – Iani Antrenor: Costel Enache
Rezerve: Chirilă, Dicu, Stan, Trucă, Baiaram, Pocol, Borcea, Păvăluc, Badea

Echipa Moldovei: Smailena – Calestru, Ciobanu, Istrati, Zaporojan, Lisu, Covali, Picus, Untură, Danu, Blănuță Antrenor: Alexandru Guzun
Rezerve: Samoilenco, Dolghi, Botnari, Sula, Ivanov, Dabija, Gatmaniuc, Baciu, Bețivu