Primul joc va fi vineri, la ora 21:45, și contează pentru preliminariile Campionatului European din 2016. Marți, 18 noiembrie, întâlnim Danemarca într-o partidă de verificare. Ambele meciuri vor avea loc pe Arena Națională.

Vă prezentăm informații despre prestațiile avute de jucătorii convocați la ultimul meci înaintea prezentării lor la reunirea lotului național.

Portari

Costel PANTILIMON (Sunderland) a fost a doua oară la rând titular. Echipa lui a terminat la egalitate, 1-1 acasă, cu Everton, în etapa 11 din Premier League. Pantilimon a fost învins doar din lovitură de la 11 metri. Sunderland, cu 12 puncte, ocupă locul 14 în clasament.

Ciprian TĂTĂRUȘANU (Fiorentina) a fost pe banca de rezerve la partida pierdută acasă, 0-1 în fața lui Napoli, din etapa 11 din Serie A.

Silviu LUNG jr. (Astra Giurgiu) a fost titular în meciul de la Galați, terminat la egalitate, 1-1. Golul primit a venit după o combinație rapidă a gazdelor, lăsându-i lui Lung jr. șanse mici de a putea interveni.

Fundași

Srgian LUCHIN (Steaua București) a intrat în minutul 70, în locul lui Papp, în partida pe care Steaua a câștigat-o cu 1-0 la Chiajna.

Vlad CHIRICHEȘ (Tottenham) nu a fost nici rezervă în meciul pierdut acasă, 2-1 cu Stoke City, din etapa 11 din Premier League.

Florin GARDOȘ (Southampton) a fost pe banca de rezerve în victoria de acasă, 2-0 cu Leicester. După 11 runde, Southampton este pe locul 2, la 4 puncte în spatele liderului Chelsea.

Dragoș GRIGORE (Toulouse) nu a putut juca la sfârșitul săptămânii trecute, fiind suspendat. Toulouse a câștigat cu 3-0 partida cu Metz, din etapa 13 din Ligue 1.

Cosmin MOȚI (Ludogoreț Razgrad) nu a fost folosit în jocul pe care Ludogorets l-a câștigat cu 2-0 acasă în fața lui Lokomotiv Plovdiv. Moți s-a accidentat, dar poate fi recuperat până vineri.

Răzvan RAȚ (PAOK Salonic) este accidentat și, din acest motiv a fost menajat la meciul cu Panathinaikos, 1-2. PAOK este lider în Grecia, cu 22 de puncte acumulate în 9 etape.

Paul PAPP (Steaua București) a fost titular și a jucat 70 de minute, după care a fost înlocuit de Luchin, în Chiajna – Steaua 0-1.

Laszlo SEPSI (ASA Tg. Mureș) a jucat toate minutele meciului câștigat pe teren propriu, 2-0 cu Gaz Metan.

Bogdan MITREA (FC Viitorul) s-a remarcat în meciul disputat contra lui Dinamo. Viitorul a câștigat cu 3-2 în deplasare, iar Bogdan a marcat două goluri. Primul în minutul 5 din lovitură de la 11 metri, al doilea în finalul primei reprize, direct din lovitură liberă executată de la 20 de metri.

Mijlocași

Alexandru CHIPCIU (Steaua București) a fost folosit toate minutele meciului câștigat la Chiajna.

Eric BICFALVI (Volyn Lutsk, foto) a reușit două goluri împotriva Olimpiei Donețk, în etapa 11 a campionatului Ucrainei. A înscris în minutele 43 și 71 și a evoluat pe toata durata partidei câștigată cu 4-0.

Ovidiu HOBAN (Hapoel Beer Sheva) a fost folosit din nou tot meciul. Echipa lui a câștigat acasă, 2-1 cu Ashdod., în etapa 8 a campionatului israelian.

Alexandru MAXIM (VfB Stuttgart) a fost titular și a rămas pe teren toate minutele în eșecul 0-2 la Bremen, din etapa 11 din Bundesliga.

Mihai PINTILII (Al Hilal) nu a avut etapă de campionat.

Gabriel TORJE (Konyaspor) a fost titular și a jucat 76 de minute în deplasarea cu Trabzonspor, în etapa 9 a Superligii din Turcia. La un minut după ieșirea de pe teren a lui Gabriel, gazdele au marcat și astfel Konya a pierdut cu 3-2.

Lucian SÂNMĂRTEAN (Steaua București) a jucat 81 de minute în partida câștigată cu 1-0 în deplasare la Chiajna.

Andrei PREPELIȚĂ (Steaua București) a jucat toate minutele la Chiajna.

Gabriel ENACHE (Astra Giurgiu) a jucat toate minutele partidei pe care Astra a terminat-o la egalitate, 1-1 la Galați, cu Oțelul.

Cristi TĂNASE (Steaua București) a marcat singurul gol al Stelei, cu care liderul s-a impus pe teren Concordiei Chiajna. Căpitanul Stelei a inițiat acțiunea la capătul căreia a marcat cu o lovitură de cap.

Atacanți

Claudiu KEȘERU (Steaua București) a jucat și el toate minutele împotriva Concordiei.

George PUȘCAȘ (Inter Milano) nu s-a aflat în lotul echipei italiene.

Bogdan STANCU (Genclerbirligi) a jucat 90 de minute. Echipa lui a obținut un egal, 2-2, la Kasimpasa, în etapa 9 a campionatului din Turcia.