Echipa de futsal Informatica Timişoara, vicecampioana României, a câştigat sâmbătă prima ediţie a Cupei Timişoara, competiţie găzduită de Sala ”Constantin Jude” din oraşul de pe Bega.

Echipa pregătită de Robert Lupu a învins în finala mare formaţia Deus Stremska Mitrovica, vicecampioana Serbiei, scor 6-3.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 11, dar Milos Simici, venit în această vară la Timişoara, a egalat peste doar un minut. Janici a adus Informatica în avantaj, apoi Savio Valadares a majorat scorul. La pauză a fost 3-2, Davor Popovici a înscris pentru formaţia sârbă.

Repriza a doua a fost la fel de spectaculoasă. Rakici a făcut 5-2 cu o "dublă". Acelaşi Popovic a marcat pentru Deus Stremska. Tabela a fost închisă de un alt jucător venit în pauza competiţională la Informatica, Slobodan Rajcevici, 31 de ani, internaţional sârb.

Cu ocazia turneului internaţional Cupa Timişoara la echipa bănăţeană a debutat şi portarul finlandez Antti Koivumaki, 23 de ani.

În prima partidă, disputată vineri, Informatica a trecut, scor 4-1, de KMF Zelezarec Futsal Club Skopje, campioana Macedoniei. Noua achiziţie a timişorenilor, Milos Simici, 26 de ani, a debutat cu două goluri în tricoul Informaticii.

În finala mică, Autobergamo Deva, deţinătoarea Cupei României, a trecut de KMF Zelezarec Futsal Club Skopje, scor 4-2.