Liga 1 Futsal Fortuna a programat ieri, luni, 20 noiembrie, alte două meciuri din etapa a 10-a, prima a returului.

În prima confruntare, disputată la Sala Sporturilor „Dunărea” din Galați, campioana CS United a trecut la pas de nou-promovata ACS Șoimii Șimand. După 15-0 în tur, la Șimand, trupa lui Florin Ignat a făcut din nou scor într-o partidă cu reprize aproape identice în privința scorului. A fost 19-2, după 9-1 la pauză!

Surprinzător, scorul a fost deschis de tânăra echipă din Șimand. Reușita lui Claudiu Ujoc din minutul 4 nu a făcut însă decât să stârnească furia gălățenilor, care au marcat consecutiv zece goluri!

Pe lângă experimentații Daniel Araujo sau Deby, pe lista marcatorilor și-au trecut numele și puștii Tudor Mihai și Alin Dima – ambii născuți în anul 2006!

În urma acestui rezultat, United Galați a revenit în fotoliul de lider al Ligii 1 Futsal Fortuna.

În cea de-a doua partidă a zilei, transmisă în direct la Digi Sport 4 și FRF.tv, Luceafărul Buzău a primit vizita vicecampioanei FK Odorheiu Secuiesc. Oaspeții au început tare partida și după doar un minut și 48 de secunde conduceau cu 3-0! Prima reușită, semnată de Kanyó Szilárd după doar 15 secunde de la startul partidei, este unul dintre cele mai rapide goluri din ultimii ani în Liga 1 Futsal Fortuna.

Cu un joc exact și spectaculos, trupa pregătită de Jakab Zoltán nu i-a permis niciun moment formației gazdă să revină în joc.

Etapa a 10-a a Ligii 1 Futsal Fortuna a debutat duminică, 19 noiembrie, la Deva și se va încheia astăzi la Târgu Mureș.

Nou-promovata CSM Târgu Mureș, fără punct după nouă etape, primește vizita formației CFR Timișoara. Bănățenii vin după două înfrângeri consecutive, 0-1 în deplasare cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și 1-3 acasă cu United Galați, eșecuri care au pus capăt seriei de senzație din startul sezonului, șapte victorii din tot atâtea partide.

„Nu trebuie să mai pierdem puncte”, au spus timișorenii la plecarea spre Târgu Mureș.

Etapa a 10-a

Duminică, 19 noiembrie

• ACS West Deva – CSM Deva 1-5 (1-2), Sala Sporturilor, Deva

Au marcat: Arthur Galfi (20) / Richardinho Cámara Sobral (6), Darius Nastai (12, 22), Sergiu Gavrilă (29), Sebastian Sandu (40)

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iași), Anca Florin Daniel (Deva); Blindu Cătălin Ionuț (Hunedoara)

Observator: Kiuță Mihai (Braşov)

• ACS Mausoleul Mărășești – ACS Sepsi SIC 5-5 (2-2)

Au marcat: Eduard Petre (5), Octavian Cireș (15, 39), Ion Dumitru (31), Ovidiu Tudose (32) / Botond Veress (3, 38), Gall Attila (10), Czintos Ferenc (28), Jakab Robert (30)

Luni, 20 noiembrie

• CS United Galați – ACS Șoimii Șimand 19-2 (9-1), Sala Sporturilor „Dunărea”, Galați

Au marcat: Daniel Araujo (5, 11, 40), Alan Felipe Sasse (11, 13), Iulian Cojocaru (11, 15, 17, 29), Vlăduț Dudău (16, 17), Albert Cireș (22, 28), Tudor Mihai (24, 25, 39), Deiby (31, 32), Alin Cristian Dima (38) / Claudiu Ujoc (3), Paul Ujoc (26)

Arbitri: Szabo Attila (Odorheiu Secuiesc), Peter Joszef (Sfântu Gheorghe); Benedek Andras (Odorheiu Secuiesc)

Observator: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc)

• CS Luceafărul Buzău – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 2-6 (0-4), Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău

Au marcat: Radu Burciu (29), Alin Iacob (40) / Kanyó Szilárd (1), István Hadnagy (2), Küsmödi Tamás (2), Miklós Tamás (9), Tankó Levente (27), Iszlai Richárd (35)

Arbitri: Chița Liviu (Pitești), Dârjan Liviu (Brașov); Hornet Andrei (Brăila)

Observator: Balmus Doru (Galați)

Marți, 21 noiembrie

Ora 18:00

• CSM Târgu Mureș – CFR 1933 Timișoara

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Pentek Laurențiu (Oradea); Brașovean Cristian Cosmin (Cluj)

Observator: Mititel Marius (București)

Clasament: 1. Galați 25p; 2. CSM Deva 23p; 3. Timișoara 21p; 4. Sepsi SIC 19p; 5. Odorheiu Secuiesc 19p; 6. Mausoleul 13p; 7. Luceafărul 9p; 8. West Deva 9p; 9. Șoimii 3p; 10. Târgu Mureș 0p