Liga 1 Futsal Fortuna a programat aseară, vineri, 24 noiembrie, la Sala Sporturilor din Odorheiu Secuiesc, super-confruntarea dintre vicecampioana FK Odorheiu Secuiesc și campioana CS United Galați, meci-restanță din etapa a 5-a.

Aflați într-o formă foarte bună, gălățenii și-au continuat evoluțiile excelente din ultima vreme și pe terenul vicecampioanei. United a început tare partida și a deschis scorul după șase minute prin Robert Crișan. Iulian Cojocaru și Alan au marcat și ei pentru oaspeți în prima repriză la capătul unor faze spectaculoase.

La reluare cei care au marcat au fost tot gălățenii, prin Vlad Dudău. A fost momentl în care Jakab Zoltán, managerul echipei FK Odorheiu Secuiesc a hotărât ca oamenii săi să joace „5 contra 4”. A fost probabil exact ceea ce și-au dorit gălățenii, care au continuat spectacolul, Daniel Araujo înscriind în poarta goală și oferind o pasă decisivă lui Dudău.

Eforturile gazdelor au fost răsplătite abia după 33 de minute de joc, István Hadnagy, pivotul naționalei României, reușind să înscrie golul de onoare al vicecampioanei.

Ultimul cuvânt l-au avut de spus tot oamenii lui Florin Ignat, cel care și-a permis pe final să intre pe teren. Scor final, FK Odorheiu Secuiesc – United Galați 1-8!

În urma disputării restanței de la Odorheiu Secuiesc, United Galați rămâne singura echipă neînvinsă în acest sezon. În plus, United are acum un avans de patru puncte față de a doua clasată, CSM Deva, și opt puncte față de vicecampioana FK Odorhieu Secuiesc!

• FK Odorheiu Secuiesc – CS United Galați 1-8 (0-3), Sala Sporturilor, Odorheiu Secuiesc

Au marcat: István Hadnagy (33) / Robert Crișan (6), Iulian Cojocaru (9, 34), Alan (13), Vlad Dudău (21, 31) și Daniel Araujo (31, 38)

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iaşi), Deaconu Laurențiu (Berceni); Mihălcuț Andrei (Iaşi)

Observator: Gherman Gabriel (Bucureşti)

FK: Tompea – Iszlai, Kanyó, Hadnagy, Miklós; Farkas – Kedei, Balázsi, Bálint, Tankó, Boga, Popovics

Manager: Jakab Zoltán

UNITED: Toniță – Sasse, Dudău, Araujo, Deiby; Cârdei, Crișan, Crăciun, Ignat, Boșneagă, Cojocaru, Cireș, Tudor

Manager: Florin Ignat

Clasament: 1. Galați 28p; 2. Timișoara 24p; 3. CSM Deva 23p; 4. Sepsi SIC 19p; 5. Odorheiu Secuiesc 19p; 6. Mausoleul 13p; 7. Luceafărul 9p; 8. West Deva 9p; 9. Șoimii 3p; 10. Târgu Mureș 0p

Astăzi, sâmbătă, 25 noiembrie, se va da startul etapei a 11-a!