Tabăra noastră este optimistă înaintea duelului de vineri cu Ucraina, meciul decisiv pentru calificarea în faza sferturilor de finală. „Meciul cu Portugalia a fost decis de un jucător de clasă, Ricardinho, care ne-a marcat un gol de excepție și a creat alte trei. Totuși, în multe momente am fost egalii Portugaliei, am ratat ocazii importante în momente cheie. Jocul s-a rupt când Ricardinho a avut acea reușită, la 3-1. Contra Ucrainei vrem să obținem un rezultat care să ne califice în sferturi. Cunoaștem bine adversarul și am încredere în acest grup că putem să ne îndeplinim obiectivul”, spune selecționerul Robert Lupu, aflat la al patrulea Campionat European din carieră, primul ca antrenor.

Partida România – Ucraina este programată vineri, 2 februarie, de la ora 21:45. România ocupă locul 23 în lume, în timp ce Ucraina se află pe 8. Ultimul meci al grupei C, din care fac parte tricolorii, Ucraina – Portugalia, se va disputa pe 4 februarie. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Programul turneului final

Grupa A: Serbia, Slovenia, Italia

Slovenia – Serbia 2-2 (30 ianuarie, ora 19:00), Serbia – Italia (1 februarie, ora 21:45), Italia – Slovenia (3 februarie, ora 21:45)

Grupa B: Rusia, Polonia, Kazahstan

Rusia – Polonia 1-1 (30 ianuarie, ora 21:45), Polonia – Kazahstan (1 februarie, ora 19:00), Kazahstan – Rusia (3 februarie, ora 19:00)

Grupa C: Portugalia, Ucraina, ROMÂNIA

Portugalia – ROMÂNIA 4-1 (31 ianuarie, ora 19:00), ROMÂNIA – Ucraina (2 februarie, ora 21:45), Ucraina – Portugalia (4 februarie, ora 19:00)

Grupa D: Spania, Azerbaijan, Franța

Spania – Franța 4-4 (31 ianuarie, ora 21:45), Franța – Azerbaijan (2 februarie, ora 19:00), Azerbaijan – Spania (4 februarie, ora 21:45)