Final de meci: România – Ucraina 2-3

GOL! România – Ucraina 2-3! Tricolorii forțează înscrierea golului victoriei scoțând portarul, dar Ucraina marchează cu poarta goală

GOL! România – Ucraina 2-2! Ucraina înscrie cu un șut deviat

Fără Savio, accidentat în prima parte, România scapă de primirea unui gol la ocazia lui Shoturma, care trimite în bară

Rezultat la pauză: România – Ucraina 2-1

GOL! România – Ucraina 2-1! Korolyshyn trimite în plasă în urma unei scheme la o lovitură liberă

GOOOL! România – Ucraina 2-0! Ignat marchează după ce driblează portarul advers

GOOOL! România – Ucraina 1-0! Savio înscrie cu un șut puternic după o recuperare a echipei noastre în jumătatea adversă

UPDATE | Echipa României: 12. Tonița – 2. R. Matei, 7. Ignat, 11. Savio, 18. Paulo Ferreira. Antrenor: Robert Lupu
Rezerve: 1. Iancu – 3. Cr. Matei, 6. Răducu-cpt., 8. Cireș, 9. Felipe Oliveira, 10. Stoica, 15. Szocs, 17. Csoma, 20. Pânzaru

Echipa Ucrainei: 1. Ivanyak-cpt. – 4. Razuvanov, 7. Mykola Grytsyna, 11. Mykhailo Grytsyna, 14. Shoturma. Antrenor: Oleksandr Kosenko
Rezerve: 12. Lytvynenko, 17. Tsypun – 5. Khamdamov, 8. Korolyshyn, 9. Sheremeta, 10. Zhurba, 15. Bilotserkivets, 18. Lysenko, 19. Pediash

Jucătorii pregătiți de Robert Lupu au debutat miercuri în grupa C a EURO 2018, care se dispută la Arena Stozice din Ljubljana. Ei au pierdut cu 4-1 în fața Portugaliei, locul 7 în lume (România se află pe 23), dar au pus mari probleme echipei din care face parte cel mai bun jucător de futsal al lumii, „magicianul” Ricardinho. Tricolorii au trimis de patru ori mingea în bară, iar raportul șuturilor pe poartă a fost 11-11.

Pentru a păstra șanse de calificare în sferturile de finală, acolo unde merg primele două clasate din cele 4 grupe de câte 3, selecționata noastră are nevoie de măcar o remiză, urmând a aștepta ultimul joc, Ucraina – Portugalia, pe 4 februarie.

Ucraina, de două ori finalistă

Adversara României este una dintre cele mai solide naționale de futsal ale lumii. Din cele 11 turnee europene desfășurate până în prezent, Ucraina a bifat 10, reușind în două rânduri să ajungă până în finală (2001, 2003). Tricolorii au doar 4 prezențe la EURO. În preliminarii, Ucraina a câștigat cu 9 puncte o grupă din care au mai făcut parte Croația, Belgia și Muntenegru. România a obținut biletele pentru turneul din Slovenia în urma barajului cu Georgia (2-2 și 7-4).

Programul turneului final

Grupa A: Serbia, Slovenia, Italia
Slovenia – Serbia 2-2 (30 ianuarie, ora 19:00), Serbia – Italia 1-1 (1 februarie, ora 21:45), Italia – Slovenia (3 februarie, ora 21:45)

Grupa B: Rusia, Polonia, Kazahstan
Rusia – Polonia 1-1 (30 ianuarie, ora 21:45), Polonia – Kazahstan 1-5 (1 februarie, ora 19:00), Kazahstan – Rusia (3 februarie, ora 19:00)

Grupa C: Portugalia, Ucraina, ROMÂNIA
Portugalia – ROMÂNIA 4-1 (31 ianuarie, ora 19:00), ROMÂNIA – Ucraina 2-3 (2 februarie, ora 21:45), Ucraina – Portugalia (4 februarie, ora 19:00)

Grupa D: Spania, Azerbaijan, Franța
Spania – Franța 4-4 (31 ianuarie, ora 21:45), Franța – Azerbaijan 3-5 (2 februarie, ora 19:00), Azerbaijan – Spania (4 februarie, ora 21:45)

Pentru cei care nu sunt familiarizați cu regulile din futsal, iată câteva detalii importante:

Se joacă două reprize de câte 20 de minute, timp efectiv. Când mingea părăsește suprafața de joc sau când arbitrul fluieră întreruperea meciului, cronometrul este oprit.

Numărul schimbărilor în timpul jocului este nelimitat.

Dacă o echipă a comis cinci faulturi într-o repriză, la fiecare ”infracțiune” ulterioară echipa adversă beneficiază de o lovitură de la zece metri. Dacă ”infracțiunea” s-a comis mai aproape de poarta adversă, lovitura se va executa din acel loc. La finalul primei reprize, numărătoarea se reia de la zero. În schimb, în eventualele prelungiri, faulturile din repriza secundă vor conta mai departe.

Jucătorii sunt eliminați la primirea celui de-al doilea cartonaș galben și nu mai pot reintra pe parcursul partidei. În cazul unei eliminări, echipa în cauză trebuie să evolueze timp de două minute cu un om în minus. Inferioritatea numerică poate fi oprită mai devreme dacă echipa adversă reușește să înscrie.