Naționala din Țara Lalelelor a fost sparring-partner pentru prima noastră reprezentativă înaintea turneului final al Campionatului European de futsal din Slovenia, din ianuarie. Tricolorii au disputat la începutul acestui an două meciuri de verificare în Olanda, ambele încheiate la egalitate, 2-2 la Amsterdam și 1-1 la Haga.

Olandezii „au întors” astfel vizita tricolorilor, pe care i-au învins în prima partidă, de la Sânnicolau Mare. Partida a fost una dramatică, în ciuda faptului că a fost doar un meci amical. După o primă repriză albă, 0-0, România condus cu 2-0, prin golurile marcate de Mimi Stoica și Ique Ribeiro. Olandezii au revenit însă și s-au impus cu 3-2!

Naționala României a ratat trei lovituri de la 10 metri! Una în prima repriză, alte două în partea secundă.

„Am avut meciul în mână… Păcat că am pierdut. E adevărat, în ultima vreme s-a acumulat și multă oboseală. Noi însă ne propunem să câștigăm orice partidă, de aici și regretul după această înfrângere. Sper să ne revanșăm luni, la Timișoara”, a declarat, pentru www.frf.ro, Mimi Stoica, unul dintre veteranii naționalei României.

Lotul convocat pentru cele două meciuri este următorul:

Petrișor Tonița (Autobergamo Deva), Vlad Iancu (Informatica Timișoara) – portari; Adrian Pânzaru, Florin Ignat, Mimi Stoica, Paulo Ferreira, Alpar Csoma (Autobergamo Deva), Liviu Ruxandari (CSM Politehnica Iași), Attila Biro, Laszlo Szocs (FK Odorheiu Secuiesc), Bogdan Covaci, Octavian Cireș (United Galați), Felipe Oliveira (Informatica Timișoara), Carlos Ribeiro (Cartagena/Spania)

Cea de-a doua partidă amicală dintre România și Olanda se va disputa luni, 2 aprilie, de la ora 18:00, la Timișoara.