Final de meci: Portugalia – România 4-1

GOL! Portugalia – România 4-1! Echipa noastră scoate din nou portarul, ratează o șansă mare de a înscrie, iar pe contraatac Bruno Coelho marchează în poarta goală

GOL! Portugalia – România 3-1! Cel mai bun jucător al lumii, Ricardinho, înscrie cu o execuție splendidă, „rabona” din interiorul careului

GOOOL! Portugalia – România 2-1! Tricolorii forțează înscrierea unui gol prin scoaterea portarului și reușesc să marcheze prin Mimi Stoica, reluare sub bară din interiorul careului (min. 34)

În tribunele Arenei Stožice din Ljubljana sunt prezenți 3.093 de spectatori.

După o ocazie importantă a Portugaliei în debutul reprizei secunde, tricolorii au ratat șansa de a se apropia de adversari într-o situație de trei contra unu, pe contraatac. Mimi Stoica a țintit și el apoi bara.

Rezultat la pauză: Portugalia – România 2-0

GOL! Portugalia – România 2-0! În minutul 19, Fabio Cecilio înscrie cu un șut din voleu din pasa lui Ricardinho

Tricolorii încearcă să revină în joc, dar Paulo Ferreira reia peste în urma unei lovituri libere și apoi tot el nu reușește să devieze în poartă mingea trimisă pe jos în careu de Robert Matei.

GOL! Portugalia – România 1-0! În al patrulea minut de joc marchează Pedro Cary, cu capul, din centrarea lui Ricardinho

UPDATE | Echipele de start pentru meciul din această seară:

Portugalia: 1. Bebe – 6. Pedro Cary, 7. Bruno Coelho, 9. Joao Matos, 10. Ricardinho-cpt. Antrenor: Jorge Braz
Rezerve: 12. Andre Sousa, 14. Vitor Hugo – 2. Andre Coelho, 3. Tunha, 4. Nilson Miguel, 5. Fabio Cecilio, 8. Marcio Moreira, 11. Pany Varela, 13. Tiago Brito

România: 12. Tonița – 2. R. Matei, 7. Ignat, 11. Savio, 18. Paulo Ferreira. Antrenor: Robert Lupu
Rezerve: 1. Iancu – 3. Cr. Matei, 6. Răducu-cpt., 8. Cireș, 9. Felipe Oliveira, 10. Stoica, 15. Szocs, 20. Pânzaru

Adversara tricolorilor este Portugalia, locul 7 în lume, care îl are în componență pe unul dintre cei mai buni jucători de futsal din lume, Ricardinho. Cele două echipe s-au întâlnit și în faza preliminariilor, la Călărași, când lusitanii s-au impus cu 4-0.

Marți, în prima zi a turneului, Polonia a reușit marea surpriză, egalând Rusia, locul 3 mondial și mare favorită la câștigarea titlului alături de Spania, când mai erau doar 10 secunde de jucat.

Ce trebuie să știi despre EURO 2018 și participarea României la turneul final

Toate partidele de la EURO se joacă pe Arena Stožice, o sală cu peste 12.000 de locuri din capitala Sloveniei.
 Este ediția cu numărul 11 a Campionatului European, a doua consecutivă găzduită de o țară ex-iugoslavă, după Serbia 2016. 7 din precedentele 10 turnee au fost câștigate de Spania.
 România este prezentă pentru a patra oară la EURO, după edițiile din 2007, 2012, 2014. Doi dintre tricolori, Robert Matei și Mimi Stoica, au participat la toate turneele. La fel și selecționerul Robert Lupu (foto dreapta, alături de căpitanul Emil Răducu), aflat la primul EURO ca antrenor după trei ca jucător.
 România s-a calificat după barajul cu Georgia (2-2 acasă, 7-4 în deplasare). 6 din cele 9 goluri ale tricolorilor au fost marcate de brazilianul naturalizat Savio Valadares, în chiar primele sale două selecții.
 La turneul final este prezent și arbitrul român Bogdan Sorescu (foto stânga), aflat la al cincilea EURO din carieră. El a arbitrat meciul de deschidere de marți, Slovenia – Serbia 2-2, după ce în 2016 a condus finala.
 Cele 12 reprezentative participante sunt împărțite în patru grupe de câte trei. Primele două clasate merg mai departe în sferturile de finală programate pe 5 și 6 februarie. În ierarhia mondială ele sunt clasate astfel: (2) Spania, (3) Rusia, (6) Italia, (7) Portugalia, (8) Ucraina, (9) Kazahstan, (10) Azerbaijan, (13) Slovenia, (14) Serbia, (19) Franța, (23) România, (30) Polonia.

Programul turneului final

Grupa A: Serbia, Slovenia, Italia
Slovenia – Serbia 2-2 (30 ianuarie, ora 19:00), Serbia – Italia (1 februarie, ora 21:45), Italia – Slovenia (3 februarie, ora 21:45)

Grupa B: Rusia, Polonia, Kazahstan
Rusia – Polonia 1-1 (30 ianuarie, ora 21:45), Polonia – Kazahstan (1 februarie, ora 19:00), Kazahstan – Rusia (3 februarie, ora 19:00)

Grupa C: Portugalia, Ucraina, ROMÂNIA
Portugalia – ROMÂNIA (31 ianuarie, ora 19:00), ROMÂNIA – Ucraina (2 februarie, ora 21:45), Ucraina – Portugalia (4 februarie, ora 19:00)

Grupa D: Spania, Azerbaijan, Franța
Spania – Franța (31 ianuarie, ora 21:45), Franța – Azerbaijan (2 februarie, ora 19:00), Azerbaijan – Spania (4 februarie, ora 21:45)

Pentru cei care nu sunt familiarizați cu regulile din futsal, iată câteva detalii importante:

Se joacă două reprize de câte 20 de minute, timp efectiv. Când mingea părăsește suprafața de joc sau când arbitrul fluieră întreruperea meciului, cronometrul este oprit.
 Numărul schimbărilor în timpul jocului este nelimitat.
 Dacă o echipă a comis cinci faulturi într-o repriză, la fiecare ”infracțiune” ulterioară echipa adversă beneficiază de o lovitură de la zece metri. Dacă ”infracțiunea” s-a comis mai aproape de poarta adversă, lovitura se va executa din acel loc. La finalul primei reprize, numărătoarea se reia de la zero. În schimb, în eventualele prelungiri, faulturile din repriza secundă vor conta mai departe.
 Jucătorii sunt eliminați la primirea celui de-al doilea cartonaș galben și nu mai pot reintra pe parcursul partidei. În cazul unei eliminări, echipa în cauză trebuie să evolueze timp de două minute cu un om în minus. Inferioritatea numerică poate fi oprită mai devreme dacă echipa adversă reușește să înscrie.