Echipa feminină de fotbal „U” Olimpia Cluj, campioana României, a pierdut sâmbătă, 10 august, la limită în fața formației Breznica Pljevlja, campioana Muntenegrului, scor 2-3, într-o partidă contând pentru Grupa 2 preliminară a UEFA Champions League.

Învinsă în primul meci de Kosovo Mitrovica, tot la limită, 1-2, „U” Olimpia Cluj a ratat orice șansă de a se califica în faza eliminatorie a celei mai importante competiții intercluburi din lume.

Partida cu Breznica Pljevlja, gazda turneului, a fost controlată de campioana României. Maria Ficzay a deschis scorul, 1-0 pentru Olimpia, dar gazdele au egalat în al șaptelea minut al prelungirilor primei reprize!

La reluare, arbitrul croat Vesna Budimir a acordat ușor un penalty gazdelor, Breznica trecând pentru prima oară în avantaj pe tabela de marcaj. Campioana Muntenegrului a profitat de moment și a mai marcat o dată. „U” Olimpia a alergat după egalare, dar nu a mai reușit decât un gol, prin Ioana Bălăceanu.

În ultima confruntare din Grupa 2, campioana României va da piept cu FC NSA Sofia, campioana Bulgariei, marți, 13 august, de la ora 17.30.

Iată rezultatele și programul Grupei 2:

7 August
„U” Olimpia Cluj – Kosovo Mitrovica 1–2
Au marcat: Ficzay (90+5) / Syla (24), Gjegji (30)

Breznica Pljevlja – NSA Sofia 4-4
Au marcat: Vujadinović (58), Milovič (64, 73), Karličić (82) / Koshuleva (21, 23, 44), Radoyska (62)

10 August
NSA Sofia – Kosovo Mitrovica 0-2
Au marcat: Gjegji (28), Syla (50)

Olimpia Cluj – Breznica Pljevlja 2-3
Au marcat: Ficzay (17), Bălăceanu (71) / Vujadinović (45+7), Milovič (47-pen, 50)

13 August, ora 18:30