Reprezentativa  feminină Under 19 a României a disputat joi, 4 octombrie, cea de-a doua partidă din calificările pentru Campionatul European de anul viitor.

Tricolorele au fost învinse cu 4-0 de selecționata similară a Italiei. Toate cele patru goluri au fost primite în repriza secundă, după ce la pauză a fost 0-0. Aceasta a fost a doua înfrângere a selecționatei României, după ce luni, 1 octombrie, a pierdut partida cu Portugalia, scor 2-0.

În celălalt meci al grupei, Bulgaria a remizat cu Portugalia, scor 2-2.

Selecționerul Florin Bugar a mizat pe următoarea echipă în meciul cu Italia:

12. Salamon – 15. Rakos (2. Purcil 73’) , 6. Nagy-cpt, 5. Tunoaia, 20. Lovenberger (17. Durla 87’) – 8. Vlădulescu, 9. Roșie – 11. Negrea (4. Roșu 73’), 10. Boroș, 7. Marinescu – 14. Marcu (3. Scurtu 90+2’). Antrenor: Florin Bugar

Rezerve neutilizate: 1.Sandor – 13. Negrea, 16. Borodi, 18. Gologan, 19. Pop

Pe 7 octombrie, de la ora 15:00, la Balchik, reprezentativa României întâlnește Bulgaria, în ultimul meci al grupei de calificare. Tot de la ora 15:00, în grupa 11 se joacă și meciul Portugalia-Italia, la Albena.

Clasamentul Grupei 11

Italia –        2  2  0  0   6p
Portugalia – 2  1  1  0   4p
Bulgaria –   2  0  1  0   1p
România –  2  0  0  2   0p

Primele două echipe clasate în grupele de calificări și cele mai bune două formații care vor ocupa locul trei se vor alătura țărilor direct calificate, Spania și Franța, la Turul de Elită.
La Campionatul European, care va fi găzduit de Scoția se vor califica șapte echipe, alături de țara gazdă.

Lotul convocat de selecționerul Florin Bugar pentru calificări:

Portari: Szidonia Salamon (ACS Independența Baia Mare), Barbara Sandor (Vasas Femina)

Fundași: Melinda Nagy (”U” Olimpia Cluj), Andrea Rakos (ACS Independența Baia Mare), Otilia Durlă (Universitatea Alexandria), Mihaela Purcil (ACS Heniu Prundu Bârgăului), Maria Gologan (Universitatea Alexandria), Alexandra Tunoaia (Chievo Verona), Denisa Lovenberger (ACS Heniu Prundu Bârgăului)

Mijlocași: Raluca Borodi (”U” Olimpia Cluj), Oana Negrea (”U” Olimpia Cluj), Ana-Maria Vlădulescu (Vasas Femina), Ioana Pop (ACS Heniu Prundu Bârgăului), Mădălina Marinescu (Vasas Femina), Genoveva Roșie (Universitatea Alexandria)

Atacanți: Paula Boroș (CSM Târgu Mureș), Carmen Marcu (Universitatea Galați), Cosmina Roșu (ACS Fortuna Becicherecu Mic), Elisa Negrea (”U” Olimpia Cluj)