3405Echipa feminină de fotbal FC Municipal Târgu Mureş a pierdut pe teren propriu disputa cu Olimpia Cluj, scor 1-4. Partida s-a disputat mircuri, 8 mai şi a contat pentru etapa a VII-a a turneului play off al Ligii I. FC Municipal s-a văzut repede condusă pe tabela de marcaj, iar până la pauză clujencele au mai înscris de două ori, scor 0-3. În repriza secundă Herczeg Andrea a redus din diferenţă printr-un gol reuşit din lovitură liberă de la circa 20 de metri. Până la fluierul de final Olimpia a mai marcat o dată în poarta lui Părăluţă, şi au încheiat partida cu o nouă victorie. ,,Cred că ecuaţia titlului este rezolvată, dar trebuie să tratăm serios şi următoarele meciuri. Cred că este un titlu meritat, deoarece avem o echipă tânără care munceşte foarte mult şi dorim să demonstrăm că şi fetele ştiu să joace fotbal. Sper ca pe viitor să fim un model şi pentru alte echipe”, a declarat Mirel Albon, antrenorul echipei Olimpia Cluj. Pentru municipale au evoluat: Părăluţă – Gorea (Fleşariu), Ian, Pupoş, Sandu (Barabasi), Herczeg, Goder (Mate), Kopacsi, Sarosi (Roca), Meleacă (Ambruş) şi Sipos. „Ca şi joc au fost peste noi. Se putea un 2-3, dar asta este şi în cele din urmă a fost un joc bun. Cu siguranţă mă supără faptul că întotdeauna primesc bătatie de la Cluj. Deocamdată nu avem echipă cu care să facem faţă celor de la Olimpia. Am încercat soluţia de a construi o echipă mai tânără. Echipa din repriza secundă a evoluat mult mai bine. Este păcat că unele dintre fete abordează superficial acest joc”, a afirmat antrenorul Seches Carol, de la FCM Târgu Mureş. În etapa a VIII-a din play-off, FCM va juca în deplasare Braşov, duminică 19 mai, în compania echipei Blue Angels Cristian.