Echipa antrenată de Aleksandr Shagov a început în forţă meciul şi a deschis scorul în minutul 11, dintr-un penalty transformat de Dronova (11). Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault în careu asupra Valeriyei Zarubina.

Rusia a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, după reuşita Alenei Gusova (29), jucătoare care avea deja la activ trei goluri, toate marcate în meciul cu România. Totodată, din minutul 38, Slovacia a rămas în zece, după eliminarea ”decarului” Jančová.

În repriza secundă, o eroare a defensivei slovace a dus la majorarea scorului, Zarubina (50) stabilind scorul final la 3-0. După acest rezultat, Rusia este lider, cu 6 puncte din 6 posibile, fiind urmată în clasament de Suedia cu 3 puncte, dar un meci mai puţin jucat. România şi Slovacia nu au niciun punct. Naţionala noastră mai are de jucat două partide, prima urmând a se disputa azi, cu Suedia, de la ora 15:00, la Mogoşoaia.

Partida a fost condusă de o brigadă alcătuită din centralul Sarah Garratt (Anglia), asistenţii Jane Simms (Anglia) şi Cătălin Nan (România) şi rezerva Alina Peşu (România)

Rusia: 1 Stanovova (GK) – 11 Litvinenko (C), 19 An. Dronova, 18 Gavrilenko, 13 Shesterneva – 9 Zarubina (17 Cherkasova 66), 8 Kuzmina, 7 Dubova, 2 Fedotova (15 Organova 57) – 20 Guseva, 10 Kuropatkina
Rezerve nefolosite: 12 Tat. Dronova – 4 Maksimova, 5 Balashova, 14 Vorobeva, 16 Liss
Antrenor: Aleksandr Shagov

Slovacia: 1 Mochnacká – 4 Lukáčová (2 Herbriková 47), 3 Vagaska, 13 Gmitterová, 11 Mráziková – 17 Mikolajová – 8 Bochinová, 7 Šurnovská, 5 Kopčová, 10 Jančová – 6 Bogorová (15 Bieliková 46, 16 Bobocká 68)
Rezerve nefolosite: 12 Gyomraiová 9 Cimermanová, 14 Májovská, 18 Bruniková
Antrenor: Branislav Petrovic

În clasament, Rusia are punctaj maxim, la fel ca şi Suedia, dar are avantajul golaverajului mai bun. La polul opus, Slovacia şi România ocupă ultimele locuri, departajate de diferenţa de goluri.