În prima partidă, ”tricolorele” au remizat, scor 0-0, în fața Maltei, în timp ce, în celălalt joc din grupă, Cehia a învins Bosnia-Herțegovina, gazda acestei grupă de calificare, cu scorul de 2-0.

La Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European, se califică primul loc din fiecare grupă plus cele mai bune 10 din 11 ocupante ale pozițiilor secunde.

Astăzi, România a remizat cu Bosnia-Herțegovina, scor 1-1. După ce gazdele au deschis scorul în minutul 76, Claudia Bistrian a reușit să înscrie în minutul 90+5 și să mențină echipa noastră în lupta pentru calificare. Tot azi, Cehia a învins Malta cu 6-0.

Clasamentul: 1. Cehia 6p (8-0), 2. ROMÂNIA 2p (1-1), 3. Bosnia-Herțegovina 1p (1-3), 4. Malta 1p (0-6),

Cehia este deja calificată la Turul de Elită.

Pe 18 septembrie, de la ora 16:00, sunt programate ultimele meciuri din grupa noastră: Cehia – ROMÂNIA, Malta – Bosnia-Herțegovina.

Pentru partida cu Bosnia-Herțegovina, selecționerul Florin Bugar a folosit următoarea formulă de joc:

1. Niculescu – 2. Mera, 5. Desmerean (cpt.), 4. Barabași, 14. Heișu (15. Drosu, 87) – 16. C. Pop, 8. Tărășilă – 18. Bistrian, 9. Filler (11. Hornea, 57), 3. David (13. Merlan, 80) – 10. Vasile

Rezerve: 12. Kajtar, 6. Gheorghiu, 7. Balazs, 17. Nica