Sursa foto: Facebook - United Bihor

În seria 3 din Liga 2 Feminin a avut loc în weekendul trecut ultima etapă a turului.

Dream Team a obținut a patra victorie, scor 5-3 pe terenul celor de la Atletic Club Onix 2010 și are un avans de patru puncte în fruntea clasamentului.

ACS United Bihor, victorie cu ACS ASU Politehnica Timișoara

ACS United Bihor a reușit o victorie la limită contra celor de la ASU Politehnica Timișoara, scor 1-0, pe stadionul Foresta Tileagd. Unicul gol al meciului a fost înscris de Alexandra Kosa, în minutul 32. Timișorencele au avut ocazia de a egala scorul din penalty, însă portarul Adriana Cioară, aflată la primul său meci pentru United Bihor, și-a salvat echipa.

Grație succesului cu ASU Poli Timișoara, ACS United Bihor a adunat 9 puncte și a urcat pe locul al doilea în clasament, în timp ce timișorencele au coborât pe locul 4 (7 puncte). Pe poziția a treia se găsește CSM Târgu Mureș (8 puncte), învingătoare cu 8-0 în deplasarea de la Măgura Bacău.

Csaba Ficuț, antrenorul echipei ACS United Bihor, a comentat evoluția echipei sale în meciul cu ASU Politehnica Timișoara.

“A fost un meci foarte echilibrat, am întâlnit o echipă foarte experimentată care are ca obiectiv promovarea. Meciul cu ASU Poli a consemnat și revenirea în fotbal a portarului Adriana Cioară, fostă jucătoare a echipei Motorul Oradea. A fost meciul ei de debut la United Bihor și a apărat și un penalty în minutul 70. Scorul era 1-0 pentru noi în acel moment.

Ne așteaptă un meci dificil cu CSM Târgu Mureș. În tur ne-am impus pe terenul lor, scor 2-1, iar acum sperăm să facem același joc bun și să luăm cele trei puncte. Apoi, vom juca o etapă intermediară cu Dream Team București, va fi un meci foarte dificil”, a declarat Csaba Ficuț, antrenorul echipei ACS United Bihor, pentru FRF

Zimbrul Tulcea, a șasea victorie în Liga 3

În Seria 1 a Ligii 3 Feminin, Zimbrul Tulcea se menține pe prima poziție, având șase victorii în șapte meciuri jucate. Pentru echipa antrenată de Adrian Almaghe, ultimul succes a venit în deplasarea de la FCM Târgoviște, scor 9-2.  Zimbrul Tulcea câștigase și partida din tur contra târgoviștencelor, scor 8-0.

În meciul de duminica trecută, pe lista marcatoarelor și-au trecut numele patru jucătoare. Mihaela Râpă și Andreea Constantinescu au reușit câte un hat-trick, Mirela Dascălu a bifat o dublă, iar Luciana Petraru a înscris un gol și a avut cinci pase decisive.

După cum a decurs scorul, pot spune că a fost un meci ușor, dar și fetele de la Târgoviște au opus rezistență. FCM Târgoviște e o echipă tânără, cu jucătoare noi, dar fetele noastre au avut ambiție și au reușit victoria.

În minutul 1 era deja 1-0 pentru noi, în minutul 5 am făcut 2-0 și am intrat la pauză cu 4-2. A fost un meci frumos, la un moment dat, la 4-2, chiar disputat. În minutul 46 am reușit să marcăm și de la 5-2 s-a rupt ritmul. S-a terminat 9-2 pentru noi. În minutul 90, adversarele au ratat un penalty, au avut ghinion”, a declarat Adrian Almaghe, antrenorul echipei Zimbrul Tulcea.

În etapa următoare, pe 9 mai, Zimbrul Tulcea va juca pe teren propriu în compania celor de la SCM Dunărea 2020 Giurgiu, formație pe care a învins-o în tur cu scorul de 7-2.

„Sperăm să luăm cele trei puncte pentru a ne îndeplini obiectivul. Fetele sunt foarte hotărâte, motivate, vor promovarea. Mai avem apoi meciurile cu Slobozia și Brașov, ambele în deplasare, și sperăm să trecem cu brio de ele”, a precizat Adrian Almaghe.

Zimbrul Tulcea și ACS Activ Slobozia, primele două clasate din Seria 1 a Ligii 3, au jucat în avans meciurile din etapa a noua, ambele ieșind învingătoare. Liderul Zimbrul Tulcea s-a impus pe teren propriu contra celor de la CSM Pașcani, scor 4-0, pe 21 aprilie, în timp ce ACS Activ Slobozia a jucat în deplasare cu FCM Târgoviște, pe 28 aprilie, câștigând cu 3-0.

Astfel, după șapte meciuri disputate, Zimbrul Tulcea și ACS Activ Slobozia sunt despărțite de doar două puncte în clasament. Liderul Zimbrul Tulcea are 18 puncte (6 victorii și o înfrângere), în timp ce ASC Activ Slobozia a acumulat 16 puncte (5 victorii, o remiză și o înfrângere).

Andreea Constantinescu, hat-trick în meciul cu FCM Târgoviște

De la fotbal pe stradă alături de vecinii săi, Andreea Constantinescu a ajuns în urmă cu doi ani în echipa Zimbrul Tulcea. În vârstă de 17 ani, Andreea este atacant și a reușit în actuala ediție a campionatului din Liga 3 să marcheze cinci goluri, trei dintre acestea chiar în meciul cu FCM Târgoviște.

„Din punctul meu de vedere, a fost un meci destul de greuț, pentru că terenul ne-a dezavantajat, dar am luptat și am obținut cele trei puncte. Suntem o echipă unită, ne simțim foarte bine pe teren, ne cunoaștem de mult timp. E o armonie frumoasă în cadrul echipei și asta contează foarte mult”, a declarat Andreea Constantinescu, pentru FRF.

Andreea Constantinescu a mai înscris în acest sezon contra echipelor SCM Dunărea Giurgiu și CSM Pașcani.  Pentru mine nu contează dacă marchez sau nu, ci să avem un joc bun, să câștigăm și să ajungem în Liga 2”, a precizat atacantul echipei Zimbrul Tulcea.

În etapa următoare, Zimbrul Tulcea va juca meciul retur cu giurgiuvencele, iar Andreea speră să înscrie din nou. Având în vedere că Dunărea Giurgiu este o echipă care joacă foarte bine, noi vom da tot ce avem mai bun ca să câștigăm. Mi-aș dori să marchez și eu ca să ajut echipa”, a mai spus Andreea Constantinescu.

Andreea Constantinescu are obiective clare în ceea ce privește cariera fotbalistică. Și-a propus să ajungă la o echipă puternică și să îmbrace tricoul naționalei României, pe care o urmărește la fiecare meci.