Echipa națională de eFotbal a României, reprezentată de Răzvan Puiu, va debuta în acest weekend în calificările pentru turneul final UEFA eEURO 2025.

Înainte de startul preliminariilor am stat de vorbă cu Andrés Torres, antrenor cu care reprezentantul nostru, Răzvan Puiu, lucrează din septembrie 2022 și alături de care a obținut, de-a lungul anilor, trofee importante.

– Salut, Andrés, bine ai venit în București. Un nou început de drum alături de Răzvan Puiu într-un turneu de EA FC. Cu ce așteptări?

– Bună ziua! Mulțumesc, în primul rând, pentru invitație. Mă bucur să fiu aici și să reprezint echipa națională de eFotbal a României în calitate de antrenor. Nu există alte așteptări de la acest turneu decât calificarea la UEFA eEURO 2025, adică să terminăm în top 8 pentru acest weekend.

– Cu ce șanse pornește Răzvan în acest turneu?

– Cu șanse foarte bune! Evident, sunt adversari foarte puternici, dar dacă ne facem jocul nostru și suntem calmi în fața careului, în fața porții, putem termina calificările în top 8. Putem spune că Răzvan este printre principalii favoriți pentru a se califica la turneul final.

– Ai colaborat, în trecut, cu nume cunoscute din acestă industrie a eFotbalului precum Roee Feldman, Yuval Beli sau pentru un club ca NOM Esports. Cum l-ai caracteriza pe Răzvan în comparație cu aceste nume?

– Înainte să devin antrenor la NOM Esporta am fost jucător la FC Red Bull Salzburg. Pe durata carierei mele ca jucător profesionist, am întâlnit o mulțime de jucători foarte buni, de top. Dacă ar fi să fac o comparație între Răzvan și cei doi menționați, Roee sau Yuval, aș spune că Răzvan este mai talentat decât ei. Evident, sunt jucători foarte buni, Yuval chiar a fost vicecampion mondial acum două sezoane, și îi respect foarte mult pe amândoi. Totuși, Răzvan este cel mai talentat jucător alături de care am lucrat și unul dintre cei mai buni pe care i-am văzut jucând. Poate face, în anumite momente, lucruri care nu pot fi învățate, predate, înțelegi? Asta îl face un talent special.

– Cât de mult a evoluat de când colaborați?

– Aș spune că a crescut foarte mult, dar și eu alături de el. Am evoluat împreună de când m-am alăturat echipei de club pe care o reprezintăm, Hyperspirit. Când am ajuns aici mi s-a transmis că trebuie să-l ajut pe Răzvan să se califice la prima sa Cupă Mondială, fie la un turneu major de 1v1.

– Și cum a decurs?

– Le-am transmis în felul următor: cu un plan bine pus la punct putem ajunge unde ne propunem. În acel sezon ne-am calificat la toate turneele, toate evenimentele, am lucrat împreună zi și noapte. Am analizat fiecare posibil adversar și am lucrat la diferite formații și tactici până am găsit cea mai bună metodă pentru a juca împotriva oricărui adversar care ne-a ieșit în cale.

– Care a fost punctul maxim atins până acum?

– Faza finală a Cupei Mondiale din Arabia Saudită. Am terminat în top 5-8, dar am pierdut cu Bachoore, fost și actual campion mondial. E „apogeul” până în acest moment. De asemenea, am reșit să ne calificăm la eChampions League și să câștigăm un trofeu european trecând de Tekkz în semifinale și învingându-l pe Vejrgang în finală. Pe merit!

– Cum s-a schimbat el de când lucrați?

– Mult! Și ca jucător, dar și ca persoană. În bine. Este, în prezent, un jucător căruia îi place să atace rapid, dar, în timp, am reușit să dezvoltăm mai multe stiluri de a juca. Știe cum să țină posesia, cum să se adapteze oricărui oponent, are o varietate mai dezvoltată de a juca în toate zonele terenului. Să-ți povestesc o conversație de la Cupa Mondială din Arabia Saudită.

– Te rog! 

– Răzvan s-a întâlnit cu Renzo, fostul lui antrenor. Acesta l-a lăudat și a evidențiat că este uimit de modul în care a progresat. Ce i-a transmis Răzvan? „Este meritul lui în totalitate”, arătând cu degetul spre mine. A fost un moment… am fost foarte mândru. Acela a fost un semn că ceea ce facem, ce lucrăm, o facem bine.

Mai multe detalii despre etapa de calificare din acest weekend către turneul final pot fi găsite AICI.