Adversarul de astăzi al ”tricolorilor” este cel care le-a provocat singurul eșec la turneul precedent de calificare, din Ungaria, atunci când au învins cu scorul de 6-2.

Într-un meci echilibrat, echipa pregătită de Viorel Farcaș a încheiat cele trei reprize ale jocului la egalitate, scor 5-5, reușind să se impună în urma unui gol înscris în prelungiri.

Pentru echipa României au marcat: Măciucă, de trei ori, Carauleanu, Florea și Ionel Posteucă. A treia reușită i-a aparținut ”fly-goalkeeper-ului”, Ionuț Florea, portar reprofilat.

În celălalt joc al grupei, Cehia – Turcia 2-0. Clasament: 1. Cehia 3p, 2. România 2p*, 3. Azerbaijan 0p, 4. Turcia 0p.

* succesul în prelungiri este recompensat cu doar două puncte

Următoarele jocuri ale României la Turneul Final de promovare sunt cele contra Turciei (21 august, ora 12:45) și Cehiei (22 august, ora 11:30).

Dacă ”tricolorii” vor termina grupa pe prima poziție, pe 23 august vor disputa, în fața câștigătoarei celeilalte grupe din ”B”, finala care are ca premiu accederea în prima divizie la fotbal pe plajă.