În ultimul turneu de calificare, desfăşurat la Den Haag (Olanda), naţionala noastră a debutat cu o înfrângere usturătoare (1-11 contra Rusiei, unicul gol al românilor fiind reuşit de M.Măciucă), a continuat cu un eşec la limită (4-5 cu Elveţia, toate golurile româneşti fiind marcate de acelaşi M.Măciucă), pentru ca, în ultimul joc, să întâlnească Spania.

La sfârşitul celui de-al treilea sfert, spaniolii conduceau cu 6-2, ceea ce însemna că România urma să rateze calificarea, aceasta fiind în "mâinile" Poloniei. Numai că, în ultimul sfert, ai noştri au remontat fantastic, izbutind victoria (7-6) şi, implicit, calificarea (de pe locul 6, cu 6 puncte) în ultima secundă a meciului. Golurile României în acest ultim joc au fost marcate de M.Măciucă (3), R.Carauleanu (2), L.Croitoru şi G.Măciucă (câte 1).