Formația buzoiană revine în al doilea eșalon fotbalistic după ce a câștigat matematic Seria 1 a Ligii 3, din care a făcut parte.

SCM Gloria a fost premiată pentru accederea în Liga 2 Casa Pariurilor la finalul partidei cu CSM Focșani 2007, din etapa a 28-a, pe care a câștigat-o cu 2-1.

Fiecare jucător şi membru al staff-ului tehnic au îmbrăcat tricouri albe de campioni. Directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiță, alături de secretarul general adjunct al FRF, Gabriel Bodescu, le-au înmânat medaliile şi cupa pentru câștigarea seriei întâi.

E al treilea sezon consecutiv în care Federaţia Română de Fotbal le oferă medalii şi trofee atât primelor clasate în cele cinci serii ale Ligii 3, cât şi câștigătoarei Ligii 2.