În perioada 5-10 septembrie s-au disputat alte două runde din calificările pentru EURO 2020.

55 de selecționate împărțite în 10 grupe luptă pentru primele 20 de locuri la turneul final al Campionatului European din 2020. O ediție aniversară organizată în 12 orașe europene, între care și Bucureștiul.

Vezi mai jos programul, rezultatele și clasamentele din preliminariile EURO 2020. La turneul final se califică primele două clasate din fiecare grupă. Ultimele 4 calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Națiunilor.

Grupa A

22 martie: Bulgaria – Muntenegru 1-1 (Nedelev 82-pen. / Mugoša 50), Anglia – Cehia 5-0 (Sterling 24, 62, 68, Kane 45+2-pen., Kalas 84-autogol)
25 martie: Muntenegru – Anglia 1-5 (Vešović 17 / Keane 30, Barkley 39, 59, Kane 71, Sterling 81), Kosovo – Bulgaria 1-1 (Zeneli 61 / Bozhikov 39)
7 iunie: Muntenegru – Kosovo 1-1 (Mugoša 69 / Rashica 24), Cehia – Bulgaria 2-1 (Schick 19, 50 / Isa 3)
10 iunie: Cehia – Muntenegru 3-0 (Jankto 18, Kopitović 49-autogol, Schick 82-pen.), Bulgaria – Kosovo 2-3 (Popov 43, Dimitrov 55 / Rashica 14, Muriqi 64, Rashani 90+3)
7 septembrie: Kosovo – Cehia 2-1 (Muriqi 20, Vojvoda 67 / Schick 16), Anglia – Bulgaria 4-0 (Kane 24, 50-pen., 73-pen., Sterling 55)
10 septembrie: Muntenegru – Cehia 0-3 (Souček 54, Masopust 58, Darida 90+4-pen.), Anglia – Kosovo 5-3 (Sterling 8, Kane 19, Vojvoda 38-autogol, Sancho 44, 45+1 / V. Berisha 1, 49, Muriqi 55-pen.)

Anglia440019-412
Cehia53029-89
Kosovo522110-108
Bulgaria50235-112
Muntenegru50233-132

11 octombrie: Muntenegru – Bulgaria, Cehia – Anglia (21:45)
14 octombrie: Kosovo – Muntenegru, Bulgaria – Anglia (21:45)

Grupa B

22 martie: Portugalia – Ucraina 0-0, Luxemburg – Lituania 2-1 (Barreiro Martins 45, Rodrigues 55 / Černych 14)
25 martie: Portugalia – Serbia 1-1 (Danilo 42 / Tadić 7-pen.), Luxemburg – Ucraina 1-2 (Turpel 34 / Tsygankov 40, Rodrigues 90+3-autogol)
7 iunie: Ucraina – Serbia 5-0 (Tsygankov 26, 27, Konoplyanka 46, 75, Yaremchuk 58), Lituania – Luxemburg 1-1 (Novikovas 74 / Rodrigues 21)
10 iunie: Ucraina – Luxemburg 1-0 (Yaremchuk 6), Serbia – Lituania 4-1 (A. Mitrović 20, 34, Jović 35, Ljajić 90+2 / Novikovas 71-pen.)
7 septembrie: Lituania – Ucraina 0-3 (Zinchenko 7, Marlos 27, Malinovskyi 62), Serbia – Portugalia 2-4 (Milenković 68, A. Mitrović 85 / William Carvalho 42, Gonçalo Guedes 58, Ronaldo 80, Bernardo Silva 86)
10 septembrie: Luxemburg – Serbia 1-3 (Turpel 66 / A. Mitrović 36, 78, Radonjić 55), Lituania – Portugalia 1-5 (Andriuškevičius 28 / Ronaldo 7-pen., 62, 65, 76, William Carvalho 90+2)

Ucraina541011-113
Portugalia422010-48
Serbia521210-127
Luxemburg51135-84
Lituania50144-151

11 octombrie: Ucraina – Lituania, Portugalia – Luxemburg (21:45)
14 octombrie: Ucraina – Portugalia, Lituania – Serbia (21:45)

Grupa C

21 martie: Irlanda de Nord – Estonia 2-0 (McGinn 56, S. Davis 75-pen.), Olanda – Belarus 4-0 (Depay 1, 55-pen., Wijnaldum 21, Van Dijk 86)
24 martie: Irlanda de Nord – Belarus 2-1 (J. Evans 30, Magennis 87 / Stasevich 33), Olanda – Germania 2-3 (De Ligt 48, Depay 63 / Sané 15, Gnabry 34, Schulz 90)
8 iunie: Estonia – Irlanda de Nord 1-2 (Vassiljev 25 / Washington 77, Magennis 80), Belarus – Germania 0-2 (Sané 13, Reus 62)
11 iunie: Germania – Estonia 8-0 (Reus 10, 37, Gnabry 17, 62, Goretzka 20, Gündoğan 26-pen., Werner 79, Sané 88), Belarus – Irlanda de Nord 0-1 (McNair 86)
6 septembrie: Estonia – Belarus 1-2 (Sorga 54 / Naumov 48, Skavysh 90+2), Germania – Olanda 2-4 (Gnabry 9, Kroos 73-pen. / F. de Jong 59, Tah 66-autogol, Malen 79, Wijnaldum 90+1)
9 septembrie: Irlanda de Nord – Germania 0-2 (Halstenberg 48, Gnabry 90+3), Estonia – Olanda 0-4 (Babel 17, 47, Depay 76, Wijnaldum 87)

Germania540117-612
Irlanda de Nord54017-412
Olanda430114-59
Belarus51043-103
Estonia50052-180

10 octombrie: Belarus – Estonia (19:00), Olanda – Irlanda de Nord (21:45)
13 octombrie: Belarus – Olanda (19:00), Estonia – Germania (21:45)

Grupa D

23 martie: Georgia – Elveția 0-2 (St. Zuber 56, Zakaria 80), Gibraltar – Irlanda 0-1 (Hendrick 49)
26 martie: Elveția – Danemarca 3-3 (Freuler 19, Xhaka 66, Embolo 76 / M. Jørgensen 84, Gytkjær 88, Dalsgaard 90+3), Irlanda – Georgia 1-0 (Hourihane 36)
7 iunie: Georgia – Gibraltar 3-0 (Gvilia 30, Papunashvili 59, Arveladze 76-pen.), Danemarca – Irlanda 1-1 (Højbjerg 76 / Duffy 85)
10 iunie: Irlanda – Gibraltar 2-0 (J. Chipolina 29-autogol, Brady 90+3), Danemarca – Georgia 5-1 (Dolberg 13, 63, Eriksen 30-pen., Y. Poulsen 73, Braithwaite 90+3 / Lobzhanidze 25)
5 septembrie: Irlanda – Elveția 1-1 (McGoldrick 85 / Schär 74), Gibraltar – Danemarca 0-6 (Skov 6, Eriksen 34-pen., 50-pen., Delaney 69, Gytkjær 73, 78)
8 septembrie: Elveția – Gibraltar 4-0 (Zakaria 37, Mehmedi 43, Rodríguez 45+4, Gavranović 87), Georgia – Danemarca 0-0

Irlanda53205-211
Danemarca523015-59
Elveția422010-48
Georgia51134-84
Gibraltar50050-160

12 octombrie: Georgia – Irlanda (16:00), Danemarca – Elveția (19:00)
15 octombrie: Elveția – Irlanda, Gibraltar – Georgia (21:45)

Grupa E

21 martie: Slovacia – Ungaria 2-0 (Duda 42, Rusnák 85), Croația – Azerbaijan 2-1 (Barišić 44, Kramarić 79 / Sheydaev 19)
24 martie: Țara Galilor – Slovacia 1-0 (James 5), Ungaria – Croația 2-1 (Szalai 34, Pátkai 76 / Rebić 13)
8 iunie: Croația – Țara Galilor 2-1 (Lawrence 17-autogol, Perišić 48 / Brooks 77), Azerbaidjan – Ungaria 1-3 (Emreli 69 / Orban 18, 53, Holman 71)
11 iunie: Azerbaidjan – Slovacia 1-5 (Sheydaev 29 / Lobotka 8, Kucka 27, Hamšík 30, 57, Hancko 85), Ungaria – Țara Galilor 1-0 (Pátkai 80)
6 septembrie: Țara Galilor – Azerbaidjan 2-1 (Pashayev 26-autogol, Bale 84 / Emreli 59), Slovacia – Croația 0-4 (Vlašić 45, Perišić 46, Petković 72, Lovren 89)
9 septembrie: Azerbaidjan – Croația 1-1 (Khalilzade 72 / Modrić 11-pen.), Ungaria – Slovacia 1-2 (Szoboszlai 50 / Mak 40, Boženík 56)

Croația531110-510
Slovacia53029-79
Ungaria53027-69
Țara Galilor42024-46
Azerbaidjan50145-131

10 octombrie: Slovacia – Țara Galilor, Croația – Ungaria (21:45)
13 octombrie: Ungaria – Azerbaidjan (19:00), Țara Galilor – Croația (21:45)

Grupa F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 83), Malta – România 0-4 (Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1), Spania – Suedia 3-0 (Ramos 64-pen., Morata 85-pen., Oyarzabal 87)
5 septembrie: Feroe – Suedia 0-4 (Isak 12, 15, Lindelöf 23, Quaison 41), Norvegia – Malta 2-0 (Berge 34, King 45+1-pen.), România – Spania 1-2 (Andone 59 / Ramos 29-pen., Paco Alcácer 47)
8 septembrie: Spania – Feroe 4-0 (Rodrigo 13, 50, Paco Alcácer 90, 90+3), România – Malta 1-0 (Puşcaş 47), Suedia – Norvegia 1-1 (Forsberg 60 / Johansen 45)

Spania660017-318
Suedia632113-811
România631213-710
Norvegia623111-89
Malta61052-133
Feroe60063-200

12 octombrie: Feroe – România (19:00), Norvegia – Spania, Malta – Suedia (21:45)
15 octombrie: Suedia – Spania, România – Norvegia, Feroe – Malta (21:45)

Grupa G

21 martie: Israel – Slovenia 1-1 (Zahavi 55 / Šporar 48), Macedonia de Nord – Letonia 3-1 (Alioski 11, Elmas 29, 90+3 / Isajevs 87), Austria – Polonia 0-1 (K. Piątek 69)
24 martie: Israel – Austria 4-2 (Zahavi 34, 45, 55, Dabbur 66 / Arnautović 8, 75), Slovenia – Macedonia de Nord 1-1 (Zajc 34 / Bardi 47), Polonia – Letonia 2-0 (Lewandowski 76, Glik 84)
7 iunie: Letonia – Israel 0-3 (Zahavi 10, 60, 81), Macedonia de Nord – Polonia 0-1 (K. Piątek 47), Austria – Slovenia 1-0 (Burgstaller 74)
10 iunie: Polonia – Israel 4-0 (K. Piątek 35, Lewandowski 56-pen., Grosicki 59, Kądzior 84), Letonia – Slovenia 0-5 (Črnigoj 24, 27, Iličić 29-pen., 44, Zajc 47), Macedonia de Nord – Austria 1-4 (Hinteregger 18-autogol / Lazaro 39, Arnautović 62-pen., 82, Bejtulai 86-autogol)
5 septembrie: Israel – Macedonia de Nord 1-1 (Zahavi 55 / Ademi 64)
6 septembrie: Slovenia – Polonia 2-0 (Aljaž Struna 35, Šporar 65), Austria – Letonia 6-0 (Arnautović 7, 53-pen., Sabitzer 13, Šteinbors 76-autogol, Laimer 80, Gregoritsch 85)
9 septembrie: Slovenia – Israel 3-2 (Verbić 43, 90, Bezjak 66 / Natcho 50, Zahavi 63), Polonia – Austria 0-0, Letonia – Macedonia de Nord 0-2 (Pandev 14, Bardi 17)

Polonia64118-213
Slovenia632112-511
Austria631213-610
Israel622211-118
Macedonia de Nord62228-88
Letonia60061-210

10 octombrie: Letonia – Polonia, Macedonia de Nord – Slovenia, Austria – Israel (21:45)
13 octombrie: Slovenia – Austria, Polonia – Macedonia de Nord (21:45)
15 octombrie: Israel – Letonia (21:45)

Grupa H

22 martie: Moldova – Franța 1-4 (Ambros 89 / Griezmann 24, Varane 27, Giroud 36, Mbappé 87), Andorra – Islanda 0-2 (B. Bjarnason 22, Kjartansson 80), Albania – Turcia 0-2 (Burak Yılmaz 21, Çalhanoğlu 55)
25 martie: Turcia – Moldova 4-0 (Hasan Ali Kaldırım 24, Cenk Tosun 26, 53, Kaan Ayhan 70), Franța – Islanda 4-0 (Umtiti 12, Giroud 68, Mbappé 78, Griezmann 84), Andorra – Albania 0-3 (Sadiku 21, Balaj 87, Abrashi 90+6)
8 iunie: Islanda – Albania 1-0 (Gudmundsson 22), Moldova – Andorra 1-0 (Armaş 8), Turcia – Franța 2-0 (Kaan Ayhan 30, Cengiz Ünder 40)
11 iunie: Islanda – Turcia 2-1 (R. Sigurdsson 21, 32 / Dorukhan Toköz 40), Andorra – Franța 0-4 (Mbappé 11, Ben Yedder 30, Thauvin 45+1, Zouma 60), Albania – Moldova 2-0 (Çikalleshi 66, Ramadani 90+3)
7 septembrie: Islanda – Moldova 3-0 (Sigthórsson 31, B. Bjarnason 55, Bödvarsson 77), Turcia – Andorra 1-0 (Ozan Tufan 89), Franța – Albania 4-1 (Coman 8, 68, Giroud 27, Ikoné 85 / Çikalleshi 90-pen.)
10 septembrie: Moldova – Turcia 0-4 (Cenk Tosun 37, 79, Deniz Türüc 57, Yusuf Yazıcı 88), Franța – Andorra 3-0 (Coman 18, Lenglet 52, Ben Yedder 90+1), Albania – Islanda 4-2 (Dermaku 32, Hysaj 52, Roshi 79, Çikalleshi 83 / G. Sigurdsson 47, Sigthórsson 58)

Franța650119-415
Turcia650114-215
Islanda640210-912
Albania630310-99
Moldova61052-173
Andorra60060-140

11 octombrie: Turcia – Albania, Islanda – Franța, Andorra – Moldova (21:45)
14 octombrie: Moldova – Albania, Islanda – Andorra, Franța – Turcia (21:45)

Grupa I

21 martie: Kazahstan – Scoția 3-0 (Pertsukh 6, Vorogovskiy 10, Zainutdinov 51), Cipru – San Marino 5-0 (Sotiriou 19-pen., 23-pen., Kousoulos 26, Efrem 31, Laifis 56), Belgia – Rusia 3-1 (Tielemans 14, E. Hazard 45-pen., 88 / Cheryshev 16)
24 martie: Kazahstan – Rusia 0-4 (Cheryshev 19, 45+2, Dzyuba 52, Beysebekov 62-autogol), San Marino – Scoția 0-2 (McLean 4, Russell 74), Cipru – Belgia 0-2 (E. Hazard 10, Batshuayi 18)
8 iunie: Rusia – San Marino 9-0 (Cevoli 25-autogol, Dzyuba 31-pen., 73, 76, 88, Kudryashov 36, Anton Miranchuk 41, Smolov 77, 83), Scoția – Cipru 2-1 (Robertson 61, Burke 89 / Kousoulos 87), Belgia – Kazahstan 3-0 (Mertens 11, Castagne 14, R. Lukaku 50)
11 iunie: Kazahstan – San Marino 4-0 (Kuat 45+1, Fedin 62, Suyumbayev 65, Islamkhan 79), Rusia – Cipru 1-0 (Ionov 38), Belgia – Scoția 3-0 (R. Lukaku 45+1, 57, De Bruyne 90+2)
6 septembrie: Cipru – Kazahstan 1-1 (Sotiriou 39 / Schetkin 2), Scoția – Rusia 1-2 (McGinn 11 / Dzyuba 40, O’Donnell 59-autogol), San Marino – Belgia 0-4 (Batshuayi 43-pen., 90+2, Mertens 57, Chadli 63)
9 septembrie: Scoția – Belgia 0-4 (R. Lukaku 9, Vermaelen 24, Alderweireld 32, De Bruyne 82), San Marino – Cipru 0-4 (Kousoulos 2, 73, Papoulis 39, Artymatas 75), Rusia – Kazahstan 1-0 (Mário Fernandes 89)

Belgia660019-118
Rusia650118-415
Cipru621311-67
Kazahstan62138-97
Scoția62045-136
San Marino60060-280

10 octombrie: Kazahstan – Cipru (17:00), Rusia – Scoția, Belgia – San Marino (21:45)
13 octombrie: Kazahstan – Belgia (16:00), Scoția – San Marino, Cipru – Rusia (19:00)

Grupa J

23 martie: Liechtenstein – Grecia 0-2 (Fortounis 45+1, Donis 80), Italia – Finlanda 2-0 (Barella 7, Kean 74), Bosnia-Herțegovina – Armenia 2-1 (Krunić 33, Milošević 80 / Mkhitaryan 90+3-pen.)
26 martie: Armenia – Finlanda 0-2 (Jensen 14, Soiri 78), Italia – Liechtenstein 6-0 (Sensi 17, Verratti 32, Quagliarella 35-pen., 45+3-pen., Kean 69, Pavoletti 76), Bosnia-Herțegovina – Grecia 2-2 (Višća 10, Pjanić 15 / Fortounis 64-pen., Kolovos 85)
8 iunie: Finlanda – Bosnia-Herțegovina 2-0 (Pukki 56, 68), Armenia – Liechtenstein 3-0 (Ghazaryan 2, Karapetyan 18, Barseghyan 90+1), Grecia – Italia 0-3 (Barella 23, Insigne 30, Bonucci 33)
11 iunie: Liechtenstein – Finlanda 0-2 (Pukki 37, Källman 57), Italia – Bosnia-Herțegovina 2-1 (Insigne 49, Verratti 86 / Džeko 32), Grecia – Armenia 2-3 (Zeca 54, Fortounis 87 / Karapetyan 8, Ghazaryan 33, Barseghyan 74)
5 septembrie: Armenia – Italia 1-3 (Karapetyan 11 / Belotti 28, 80, Lo. Pellegrini 77), Finlanda – Grecia 1-0 (Pukki 52-pen.), Bosnia-Herțegovina – Liechtenstein 5-0 (Gojak 11, 89, Malin 80-autogol, Džeko 85, Višća 87)
8 septembrie: Armenia – Bosnia-Herțegovina 4-2 (Mkhitaryan 3, 66, Hambartsumyan 77, Lončar 90+5-autogol / Džeko 13, Gojak 70), Grecia – Liechtenstein 1-1 (Masouras 33 / Salanovic 85), Finlanda – Italia 1-2 (Pukki 72-pen. / Immobile 59, Jorginho 79-pen.)

Italia660018-318
Finlanda64028-412
Bosnia-Herțegovina621312-117
Armenia630312-119
Grecia61237-105
Liechtenstein60151-191

12 octombrie: Bosnia-Herțegovina – Finlanda (19:00), Liechtenstein – Armenia, Italia – Grecia (21:45)
15 octombrie: Finlanda – Armenia (19:00), Liechtenstein – Italia, Grecia – Bosnia-Herțegovina (21:45)