Florinel Coman in meciul de fotbal dintre FCSB si Mlada Boleslav, în prima mansa din turul III al preliminariilor Europa League, desfasurat pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu© FOTO:SPORT PICTURES

Vicecampioana României și ocupanta locului patru în sezonul precedent al Ligii 1 au jucat partidele din prima manță a turului 3 preliminar al Europa League.

În primul meci al zilei, la Craiova, pe stadionul “Ion Oblemenco”, în fața a peste 3.000 de copii, Universitatea a fost învinsă de AEK Atena cu scorul de 2-0.

Ambele goluri ale elenilor au fost marcate în partea secundă. Mandalos a marcat în minutul 60, cu o lovitură de cap, primul gol al partidei, scorul final fiind stabilit de Livaja în minutul 85.
Returul este programat pe 15 august la Atena.

Pentru Universitatea Craiova, în cazul unei calificări în fața celor de la AEK Atena, adversara se va alege dintre Sparta Praga (Cehia) și Trabzonspor (Turcia). În tur, la Praga, Sparta și Trabzonspor au încheiat la egalitate, 2-2.

În meciul de la Giurgiu, FCSB a terminat 0-0 duelul cu cehii de la Mlada Boleslav. Returul e programat joia viitoare în Cehia.

Dacă va trece de Mlada, roș-albaștrii vor juca, cel mai probabil, cu formația portugheză Vitoria Guimaraes. Lusitanii au câștigat meciul tur cu Ventspils, în Letonia, cu scorul de 3-0.

Miercuri, 7 august, în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, campioana României, CFR Cluj, a terminat la eglitate, scor 1-1, duelul cu Celtic Glasgow. Calificarea în play-off-ul celei mai importante competiții intercluburi din Europa se va disputa marți, 14 august.