Cei doi au înscris pentru campionă în victoria contra celor de la Voluntari, în timp ce portarul echipei antrenate de Viorel Moldovan a apărat un 11 metri, salvând un punct pentru echipa sa.

Liga 1 a revenit după o pauză de două săptămâni datorată partidelor echipei naționale cu Spania și Malta.

În cea mai clară victorie a rundei a noua, campioana CFR s-a impus în fața celor de la FC Voluntari cu scorul de 5-0. Două dintre reușite au aparținut jucătorilor U21, Cătălin Itu și Valentin Costache. Itu a reușit al doilea gol al sezonului, iar Valentin Costache a marcat pentru a treia oară.

Un plus pentru echipa sa l-a adus și portarul Marian Aioani, cel care a parat o lovitură de la 11 metri în întâlnirea dintre Chindia și Sepsi, încheiată la egalitate, 0-0. Aioanei a debutat în această lună la echipa națională U21, în preliminariile Campionatului European din 2021.

Meciul din Gruia a consemnat un nou debut în Liga 1 pentru un jucător eligibil regulii implementate de FRF. Andrei Joca, născut în anul 2000, de la CFR a evoluat în premieră în prima divizie, intrând pe teren în minutul 76.

În Bănie, la derby-ul rundei dintre Universitatea Craiova și FCSB a fost consemnat un alt debut, cel al lui Luis Nițu, mijlocașul de 19 ani al celor de la Craiova.

În total, în această etapă au evoluat 36 de jucători U21, 29 dintre aceștia fiind titulari și 16 integraliști.

Academica Clinceni – Astra 1-1
Tamaș (32 – autogol) / A. Popescu (45+2 – autogol)
Academica: Șut (integralist), A. Popescu (titular, 57 de minute)
Astra: Simion (integralist), Stahl (titular, 26 de minute), Dima (din minutul 78)

CFR Cluj – FC Voluntari 5-0
Itu (3), Hoban (36), Costache (37), Achim (51 -autogol), Omrani (68)
CFR: Itu (integralist), Costache (titular, 61 de minute), Joca (din minutul 76)
Voluntari: Mățan (titular, 17 minute), I. Gheorghe (titular, 54 de minute), C. Costin (din minutul 54)

Chindia – Sepsi 0-0
Chindia: Aioani (integralist), Neciu (titular, 81 de minute)
Sepsi: Kilyen (titular, 56 de minute), Carnat (integralist)

Dinamo – FC Botoșani 1-1
Sorescu (57) / Moussa (65)
Dinamo: Ciobotariu (integralist), Neicuțescu (titular, 74 de minute), Moldoveanu (din minutul 82)
Botoșani: Haruț (integralist), Chindriș (integralist)

Politehnica Iași – Hermannstadt 0-0
Poli Iași: Horșia (titular, 82 de minute), Hațiegan (titular, 45 de minute), Onea (din minutul 82)
Hermannstadt: Opruț (integralist), Cordea (titular, 60 de minute)

Universitatea Craiova – FCSB 0-1
Tsomou (89)
Craiova: Mihăilă (integralist), Nițu (titular, 19 minute)
FCSB: Oaidă (integralist), Coman (integralist), Moruțan (din minutul 72)

Viitorul – Gaz Metan Mediaș 4-1
Iancu (16, 74), Țîru (64), Rivaldinho (89-pen.) / Ely Fernandes (82)
Viitorul: Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), Casap (titular, 70 de minute), Dulca (din minutul 53)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (integralist)

Tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în etapa a 9-a Ligii 1, ediția 2019-2020

Portar: Aioani (Chindia)
Fundași: Dima (Astra), Joca (CFR), Neciu (Chindia), Kilyen (Sepsi), Ciobotariu (Dinamo), Haruț (Botoșani), Chindriș (Botoșani), Opruț (Hermannstadt), Boboc (Viitorul), Velisar (Gaz Metan)
Mijlocași: Șut (Academica), Simion (Astra), Stahl (Astra), Itu (CFR). Costache (CFR), Mățan (Voluntari), I. Gheorghe (Voluntari), C. Costin (Voluntari), Carnat (Sepsi), Neicuțescu (Dinamo), Horșia (Poli Iași), Hațiegan (Poli Iași), Onea (Poli Iași), Cordea (Hermannstadt), Mihăilă (Craiova), Nițu (Craiova), Oaidă (FCSB), Moruțan (FCSB), Ciobanu (Viitorul), Casap (Viitorul), Dulca (Viitorul), Olaru (Gaz Metan)
Atacanți: A. Popescu (Academica), Moldoveanu (Dinamo), Coman (FCSB)

Pe frf.ro veți descoperi la finele fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați  de  echipele din Liga 1.