Campioana României a eliminat în turul 1 preliminar pe Astana, cu scorul general de 3-2 și va juca în turul următor împotriva campioanei din Israel, Maccabi Tel Aviv.

Echipa pregătită de Dan Petrescu a câștigat returul disputat la Cluj-Napoca, pe stadionul “Doctor Constantin Rădulescu” cu scorul de 3-1. În tur, echipa din Kazahstan câștigase cu 1-0.

Astana, echipă la care evoluează și internaționalul Dorin Rotariu, a deschis scorul în Gruia în minutul 4, prin reușita lui Murtazayev.

Omrani a egalat în minutul 11, iar la pauză clujenii au intrat în avantaj după autogolul lui Postkinov din minutul 26.

Reușita calificării i-a aparținut tot lui Omrani, în minutul 74, iar în minutele de prelungiri Arlauskis a salvat-o pe CFR cu un reflex senzațional.

În turul următor, CFR va juca împotriva campioanei din Israel, Maccabi Tel Aviv.

Partidele se dispută pe 23-25 iulie, turul, iar returul pe 30-31 iulie. Primul meci al acestei duble se va juca pe terenul celor de la CFR.