Mario Rondon a marcat golul CFR-ului în partidacu Celtic © FOTO:Flaviu Buboi / SPORT PICTURES

Campioana României a disputat miercuri, 7 august, pe teren propriu, primul meci al “dublei” cu campioana Scoției. Returul se va disputa la Glasgow, marți, 13 august.

Golul clujenilor a fost marcat de Mario Rondon în minutul 28, după o pasă primită de la internaționalul român Ciprian Deac.

Replica scoțienilor a venit în minutul 37, James Forrest învingându-l pe Arlauskis cu un șut de la 16 metri.

În cazul în care va trece de Celtic, CFR Cluj va juca în play-off-ul Ligii Campionilor împotriva campioanei Cehiei, Slavia Praga, formație la care evoluează Nicolae Stanciu și Alexandru Băluță.

Dacă vor fi eliminați de Celtic, clujenii vor juca în play-off-ul Europa League cu câștigătoarea “dublei” dintre Sheriff Tiraspol (Moldova) și AIK Stockholm (Suedia).

Universitatea Craiova și FCSB joacă joi, tot pe teren propriu

În afara campioanei CFR Cluj, România mai are două reprezentante în cupele europene, Universitatea Craiova și FCSB, ambele în Europa League.
Primii care vor evolua joi sunt craiovenii, care vor juca împotriva grecilor de la AEK Atena.

Meciul va începe la ora 19:15 și va fi transmis în direct de Digisport și Look TV.

De la ora 21:30, la Giurgiu, vicecampioana României, FCSB, va juca împortriva cehilor de la Mlada Boleslav. Întâlnirea va fi transmisă în direct de PRO TV.

Dacă va trece de Mlada Boleslav în turul 3 preliminar al Europa League, FCSB va întâlni câștigătoarea “dublei” dintre Ventspils (Letonia) și Vitoria Guimares (Portugalia).

Pentru Universitatea Craiova, în cazul unei calificări în fața celor de la AEK Atena, adversara se va alege dintre Sparta Praga (Cehia) și Trabzonspor (Turcia).