Foto: UEFA

Informații despre job

 Proiect: UEFA EURO 2020 Serviciile echipelor și baze de antrenament

Nivel ierarhic: Coordonator

Tip de contract: contract pe perioadă determinată

Locație: București

Dată de începere: 01.07.2019

Dată de încheiere: 20.07.2020

Misiunea proiectului

  • misiunea proiectului Serviciile Echipelor&Baze de Antrenament (Team Services&Training Grounds – TEAM) este stabilirea unui cadru profesionist pentru toate echipele naționale care participă la UEFA EURO 2020, oferindu-le acestora cele mai potrivite servicii.
  • Coordonatorul pentru Serviciile Echipelor din partea LOS (structurii organizaționale locale) este reprezentantul local pentru toate chestiunile legate de echipe și puntea de legătură pentru toate echipele naționale care și-au stabilit baza sportivă și/sau care joacă în orașul-gazdă.

Responsabilități-cheie

Responsabilități generale

  • să asigure în centrele de antenament o implementare excelentă a cerințelor, orientărilor și politicilor de cazare și deplasare ale echipelor, înainte și în timpul desfășurării UEFA EURO 2020
  • să elaboreze și să actualizeze planuri operaționale și hărți pentru hotelurile echipelor și pentru centrele de antrenament
  • să ofere sprijin managerului de mobilitate din partea LOS în ce privește implementarea procedurilor speciale pentru echipele naționale în aeroporturile relevante
  • să pregătească și să coordoneze vizite la fața locului în orașul-gazdă pentru echipele naționale, pentru UEFA și pentru furnizori și să participe la aceste vizite
  • să monitorizeze pregătirea facilităților de antrenament de către proprietarul centrului de antrenament (în special pregătirea terenurilor), precum și să implementeze cerințele și obligațiile contractuale pentru centrul de antrenament
  • să coordoneze instalarea diverselor materiale în centrele de antrenament și la hotelurile echipelor (elemente de branding și de signalistică, livrare și montare de garduri, materiale de antrenament etc.)
  • să monitorizeze implementarea principiului „clean site” și să asigure respectarea obligațiilor comerciale
  • să sprijine și/sau să ofere propria contribuție în elaborarea planului de siguranță și securitate pentru facilitățile echipelor

Comunicare și cooperare

  • principal punct de contact pentru echipele naționale pe durata șederii lor în orașul/țara gazdă, pentru proprietarii centrelor de antrenament și pentru ofițerii de legătură ai echipelor
  • raportare regulată în conformitate cu cerințele UEFA EURO 2020

Responsabilități în cadrul grupului de lucru TEAM

  • recrutarea, pregătirea și îndrumarea Asistentului pentru Serviciile Echipelor din partea LOS

Responsabilități în momentul desfășurării evenimentului

  • să ofere sprijin proprietarilor centrelor de antrenament și echipelor naționale în activitățile lor zilnice
  • să ofere sprijin echipelor naționale în organizarea sesiunilor de antrenament deschise publicului (dacă e cazul)
  • să păstreze contactul cu ofițerii de legătură ai echipelor
  • să ofere asistență la fața locului și să semnaleze eventualele probleme la aeroporturi, la centrele de antrenament și la hotelurile echipelor
  • să acorde UEFA sprijinul necesar în ce privește planificarea activităților echipelor naționale în ziua dinaintea meciului

Administrație

  • să creeze și să adapteze itinerariul vizitelor la fața locului pentru echipele naționale și să ofere feedback după fiecare vizită
  • să elaboreze raportul final al proiectului pentru Serviciile Echipelor LOS

Profilul candidatului ideal

Cerințe obligatorii

  • 3-5 ani experiență, preferabil în domeniul fotbalului
  • studii de licență sau un nivel similar
  • cunoștințe de limba engleză (atât oral, cât și în scris) la nivel Proficiency, precum și un nivel similar la limba română
  • excelente abilități de comunicare
  • disponibilitate să călătorească frecvent în orașul-gazdă și în împrejurimile acestuia la facilitățile selectate pentru echipe (permis de conducere obligatoriu)

Cerințe suplimentare

  • cunoștințe de alte limbi străine (orice limbă străină vorbită de membrii asociați UEFA)
  • experiență de lucru cu echipe de sport profesioniste și/sau cu asociații naționale de sport
  • capacitatea de a gestiona situații care implică un nivel ridicat de stres
  • capacitatea de a comunica și de a crea un mediu bazat pe încredere
  • capacitatea de a elabora un plan coerent și cronologic, de a stabili priorități, de a dezvolta un sistem de control și de a ajusta planurile
  • familiarizare cu bazele de antrenament preselectate și cu facilitățile de transfer pentru echipe.

Candidaturile se depun la adresa: resurse.umane@frf.ro, în atenția domnului Florin Șari, manager proiect UEFA EURO 2020. Dosarul de candidatură trebuie să conțină: un CV în limba engleză, format EUROPASS, o fotografie tip pașaport a candidatului, precum și o scrisoare de motivare.

Candidaturile se depun până la data de 30 aprilie a.c.