Ultimul meci pe Arena Națională de la acest EURO a fost unul unul dintre cele mai spectaculoase: s-au marcat 6 goluri, iar calificarea s-a decis de la 11 metri!

De aproape doi ani pe stadionul din Capitală nu au mai fost atât de mulți suporteri ca la partida din optimile de finală ale EURO 2020. Fanii francezi și elvețieni, dar și foarte mulți români și alți spectatori neutri au răspuns prezent la meciul de luni seara la care asistența a fost de 22.642. Și au făcut o atmosferă senzațională!

Tripleta Benzema-Mbappe-Griezmann s-a aflat încă de la start pe teren pentru Franța, dar, în prima repriză, golul a venit în partea opusă. Trecuse doar un sfert de oră când Zuber l-a găsit perfect cu o centrare pe Seferović, iar acesta l-a învins pe Lloris după ce a deviat mingea excelent cu capul.

Startul reprizei secunde a părut a fi unul de coșmar pentru trupa lui Deschamps. Pavard a făcut fault în careu și, cu ajutorul VAR, arbitrul a dictat penalty pentru Elveția. Dar Lloris a reușit să pareze execuția lui Rodríguez și, aproape imediat, francezii s-au aruncat spre poarta adversă.

Benzema a fost omul numărul 1 al campioanei mondiale! Mai întâi, a făcut o preluare aproape ireală și a finalizat cu o ”scăriță”, iar apoi, la nici două minute distanță, a trimis cu capul în plasă șutul lui Griezmann care fusese respins de Sommer. Pogba, cu un șut plasat la vinclu de la 30 de metri, a părut că a decis jocul.

În final, însă, defensiva francezilor a cedat de două ori, permițându-le lui Seferović și Gavranović să trimită meciul în prelungiri.

Fără a se mai înscrie în extra time, partida a ajuns la loviturile de departajare, unde Elveția s-a impus cu 5-4. Aceasta va întâlni în ”sferturi” pe Spania!

Franța – Elveția 3-3, 4-5 d. pen.
A marcat: Benzema 57′, 59′, Pogba 75′ / Seferović 15′, 81′, Gavranović 90′

Franța: 1. Lloris-cpt. – 4. Varane, 5. Lenglet (20. Coman, 46′) (26. Thuram, 111′), 3. Kimpembe – 2. Pavard, 6. Pogba, 13. Kanté, 14. Rabiot – 7. Griezmann (17. Sissoko, 88′) – 19. Benzema (9. Giroud, 94′), 10. Mbappé. Selecționer: Didier Deschamps

Elveția: 1. Sommer – 4. Elvedi, 5. Akanji, 13. Rodríguez (18. Mehmedi, 87′) – 3. Widmer (2. Mbabu, 73′), 8. Freuler, 23. Shaqiri (19. Gavranović, 73′), 10. Xhaka-cpt., 14. Zuber (16. Fassnacht, 79′) – 9. Seferović (22. Schär, 97′), 7. Embolo (11. Vargas, 79′). Selecționer: Vladimir Petković