Partida FC 2002 Vaslui-Pajura Huși, contând pentru play-off-ul ligii a patra, a consemnat un record de asistență, demn de meciurile din prima ligă. Peste 1.500 de vasluieni au ținut să asiste la meci. Aceștia au fost atrași de faptul că partida s-a disputat la lumina reflectoarelor, însă au avut parte și de un spectacol fotbalistic, câștigat de hușeni, scor 2-1.

Oaspeții au deschis scorul după primul sfert al meciului, pentru ca Robert Chirilă să restabilească egalitatea în minutul 26. Nocturna s-a aprins în minutul 37, oferind un adevărat spectacol sonor, aplaudat de spectatori, care s-au bucurat de faptul că pot revedea partide de fotbal la lumina reflectoarelor.

Deși vasluienii au dominat partida, având cele mai clare ocazii de gol, tot Pajura a marcat, cu zece minute înainte de fluierul final. Fanii au avut parte și de concursuri inedite pe parcursul partidei, organizatorii punând la bătaie două dintre tricourile lui Gabriel Cânu, fostul jucător și căpitan al Vasluiului.