Capul de afiş al etapei a şaptea a primului eşalon al campionatului judeţean a fost duelul dintre FC 2002 Vaslui şi liderul Vitis Şuletea, disputat la lumina reflectoarelor. Cele două echipe au făcut o bună propagandă fotbalului, oferind destule faze aplaudate de suporterii prezenţi pe terenul 2 al Municipalului vasluian.

Asistenţa la meci a fost una record pentru campionatul judeţean, după ce aproape 200 de spectatori au dorit să înfrunte frigul pentru a-le susţine pe gazde. Atmosfera a fost una demnă de cupele europene, în afară de steaguri şi bannere, fanii oferind un show pirotehnic, care a amintit de vremurile echipei din prima ligă.

Pe teren, cele două echipe au muncit mult, iar spectacolul a venit abia în partea a doua. Prima repriză a fost plăcută, fără prea multe faze de gol, dar formaţia vasluiană a plecat la vestiare în avantaj, graţie golului înscris de Lilian Moraru în ultimul minut al reprizei. La reluare, tot vasluienii au fost cei care au modificat tabela, prin Narcis Solomon. Jocul a căpătat mai multă consistenţă în faţa celor două porţi, iar liderul ligii a patra, Vitis, a reuşit în cinci minute să restabilească egalitatea pe tabelă, scor 2-2, rezultat cu care s-a încheiat partida.