Aproape 150 de copii din zona Moldovei au participat la etapa regională a Cupei Tymbark Junior la fotbal, Under 10.

Competiția, găzduită de baza sportivă a LPS Vaslui, s-a adresat atât fetelor, cât și băieților. La băieți, Școala Gimnazială „Mihai Drăgan” Bacău a câștigat turneul și va reprezenta Moldova la etapa națională.

Echipa băcăuană s-a impus în finala mare cu scorul de 4-0 în fața echipei Școlii Gimnaziale „Alexandra Nechita” Vaslui. La fete, Școala Gimnazială „Miron Costin” din Suceava s-a calificat la faza națională, după ce a câștigat finala turneului de la Vaslui, scor 4-0, cu Școala Gimnazială „George Coșbuc” Iași.

Etapa zonală a ONSȘ – Cupa Tymbark Junior U10 a fost organizată de Inspectoratul Școlar Județean Vaslui, cu sprijinul FRF, LPS Vaslui și al AJF Vaslui.