Victoria Horia este prima echipă din România care își adjudecă un trofeu în 2022, după ce a câștigat finala fazei județene Neamț a Cupei României.

Adversarul din ultimul act al întrecerii nemțene a fost CS Speranța Răucești, nimeni alta decât campioana din 2021 și liderul la zi al clasamentului Ligii 4. După 90 de minute de joc rezultatul a fost 0-0, pentru ca la terminarea prelungirilor să fie 1-1. Autorii golurilor au fost Romeo Chiriță (93), pentru Horia, și Vasile Avram (113), pentru Răucești. La lovituri de departajare, Victoria a avut nervii mai tari și s-a bucurat de triumf. ”Loteria” a început-o Speranța, care a ratat prin Dragoș Patrichi și Alex Bordeianu, în timp ce Victoria a marcat prin Aurel Vlaicu și Alex Braiș. Vasile Avram a ținut în joc Speranța, ca și în timpul prelungirilor, Răzvan Stângaciu a menținut diferența de două goluri în favoarea Victoriei, iar la a patra serie de lovituri campioana a început să spere: Claudiu Ciocoiu a marcat și portarul Horiei, Andrei Ungureanu, a irosit șansa de a închide meciul. Mădălin Popa a egalat la 3-3, însă presiunea ultimei lovituri nu l-a apărat prea tare pe căpitanul Victoriei, Alexandru Andrei, care a înscris fără emoții.

De menționat este că finala fazei județene a Cupei României la Neamț a avut loc pe terenul din comuna Podoleni, acolo unde activează echipa locală Viitorul la care activează fostul golgheter al FC Ceahlăul, Florin Axinia. Partida a fost arbitrată de Cosmin Apetrei, iar la cele două tușe au fost delegați Răzvan Andrei și Lucian Popa.

Până la jocul din Cupa României, turul I, ediția 2022-2023, Victoria Horia are de trecut de acum înainte de meciurile din returul Ligii 4 Neamț. Acestea vor începe de pe 17 aprilie și se vor încheia pe 12 iunie, cu o săptămână înaintea jocurilor din barajul de promovare în Liga 3, în care adversara viitoarei campioane nemțene va fi campioana din Suceava. Victoria Horia abordează meciurile din retur de pe locul 2, cu 22 de puncte, în timp ce Speranța Răucești ocupă locul 1, cu 27 de puncte. Meciul direct dintre cele două formații va fi tocmai în ultima rundă, la Horia, după ce în tur, la Răucești, Speranța a învins Victoria cu 3-1.