Terenul ”Letea” din Bacău a găzduit, sâmbătă, al șaselea meci din optimile de finală ale Cupei României la fotbal feminin, între formațiile Măgura Bacău și Navobi Iași. Superioară la toate capitolele, echipa ieșeană s-a impus fără probleme cu scorul de 9-1 (3-0), elevele prof. Adrian Ambrosie calificându-se astfel în sferturile de finală.

Pentru Navobi au marcat Teodora Plăcintă (minutele 22, 50, 53), Loredana Nica (25, 49), Ana Maria Vasile (45, 52, 54) și Ana Palaghia (80), golul de onoare al gazdelor fiind reușit de Andreea Bujor (57). Intrată cu un avantaj de trei goluri la pauză, echipa ieșeană a avut un start de repriză secundă foarte bun, reușind să înscrie cinci goluri între minutele 49 și 54.

”A fost o victorie fără probleme, într-un meci în care experiența și valoarea și-au spus cuvântul. Remarc totuși ambiția cu care au jucat băcăoancele, în primele 22 de minute, până ce Iașiul a reușit să deschidă scorul. Până la final, Navobi a avut posesie totală și a reușit să ruleze întreaga bancă de rezerve, formată din junioare”, a declarat prof. Adrian Ambrosie, managerul echipei ieșene.

În sferturile de finală ale Cupei României s-au calificat până acum echipele Independența Baia Mare, Heniu Prundu Bârgăului, Olimpia Cluj, CSS Târgoviște, CFR 1933 Timișoara și Navobi Iași. Ultimele două echipe meciuri din optimi sunt Universitatea Alexandria – Clubul Sportiv Real Craiova (8 martie) și Vasas 2 Odorheiu Secuiesc – ASA 2013 Târgu Mureș (9 martie).

Măgura Bacău – Navobi Iași 1-9 (0-3)
Au marcat: Andreea Bujor (57) – Teodora Plăcintă (minutele 22, 50, 53), Loredana Nica (25, 49), Ana Maria Vasile (45, 52, 54), Ana Palaghia (80).
Măgura Bacău: Jitaru, Andrieș, Ardeleanu, Tănasă, Bujor, Bărbulișteanu, Aldea, Palade, Rotaru, Marin, Botezatu. Au mai jucat: Tătaru, Pitirici, Mateuță, Chelmus, Cernat. Antrenor: Vasile Jercălău
Navobi Iași: Mirela Abălașei, Iulia Zamfir, Iulia Mera, Maria Spînu, Justine Prata, Nina Anca (căp.), Loredana Nica, Monica Bențoiu, Teodora Plăcintă, Adina Rognean, Ana Maria Vasile. Au mai jucat: Diana Petrescu, Andreea Grigoraș, Alina Butnaru, Ana Palaghia, Artimeza Ciubotariu. Antrenor: Adrian Ambrosie.