La competiția rezervată copiilor născuți în anul 2005 au participat 8 echipe, din 5 județe, iar câștigătoare a fost CSU Craiova, care a învins în finală echipa organizatoare Academia de Fotbal "Flavius Stoican" Dr. Tr. Severin, cu scorul de 3-1, după loviturile de departajare. "A fost un turneu reușit, atât din punct de vedere fotbalistic, cât și organizatoric. Oricare din primele patru clasate putea câștiga trofeu, fiind foarte apropiate valoric. Felicitări echipei câștigătoare, cât si tuturor echipelor participante. Ne dorim ca turneul să fie recunoscut, atât pe plan național, cât si internațional pentru că nea Jan Olteanu merită din plin acest lucru", a spus managerul Academia de Fotbal "Flavius Stoican" Dr. Tr. Severin, Costin Stoican.

Jan Olteanu a fost antrenorul care i-a descoprit pe foștii internationali Flavius Stoican sau Dorel Stoica. În 1995, pe când se afla în cantonament cu una dintre grupele de juniori de la AS Drobeta, Jean Olteanu a decedat, înnecat în Marea Neagră, în timp ce încerca să salveze din valurile mării pe unul dintre elevii săi!

Ediția a X-a a Memorialul "Jean Olteanu"