Grupa de copii Under 10 a Politehnicii Iași s-a clasat pe locul 4 la puternicul turneu internațional ”Utmost Cup” desfășurat în localitatea ucraineană Vinnytsya.

La categoria 2009 au participat 24 de echipe din Ucraina, Republica Moldova și România, împărțite în 6 grupe.

Echipa pregătită de antrenorii Mihai Drăgoi și Andrei Minciună a făcut parte din grupa B, înregistrând două victorii concludente, 3-0 cu Zmina Kiev (goluri Turcu Yanis-2 și Stoica Rykardo) și 9-0 cu Temp Vinnytsya (Turcu Yanis-5, Popescu Cristi-3 și Căruntu Tudor), respectiv o remiză albă cu Spartak Melitopol.

În sferturi, Poli Iași a trecut de Sport Schol Dnipro cu 3-2 (Geamăn Robert, Stoica Rykardo, Turcu Yanis), iar în semifinale a cedat cu 0-1 în fața formației Premier Niva Vinnytsya, unicul gol fiind marcat din penalty, la ultima fază a meciului.

În finala mică a competiției, Poli Iași a pierdut în fața lui Metalist 1925 Harkov cu 0-2.

Clasamentul final al categoriei 2009: 1. FC Buiucani (Republica Moldova), 2. Premier Niva Vinnytsya (Ucraina), 3. Metalist 1925 Harkov (Ucraina), 4. Politehnica Iași (România).

Echipa ieșeană a primit la final și două premii individuale, Stoica Rykardo fiind desemnat cel mai tehnic jucător, iar Turcu Yanis – cel mai bun jucător.

Marcatorii Politehnicii la această categorie: Turcu Yanis-8 goluri, Popescu Cristi-3, Stoica Rykardo-2, Geamăn Robert și Căruntu Tudor.

Antrenorii Mihai Drăgoi (principal) și Andrei Minciună (secund) au avut la dispoziție următorul lot de jucători: Hrimiuc Paul, Țifachi Alex (portari), Paraschiv Călin, Talașcă Ianis, Țibucanu George, Geamăn Robert, Stoica Rykardo, Popescu Cristian, Luca Lucas, Turcu Yanis, Dateș Yanis, Căruntu Tudor și Jemnoschi Alexandru.

Grupa 2008, învinsă în sferturi

La puternicul turneu din Ucraina a participat și grupa 2008 a Politehnicii Iași, care a părăsit competiția în faza sferturilor de finală.

În faza grupelor, Poli Iași a înregistrat o victorie (2-1 cu Metalurg Zaporizhya, goluri Timofte Fabyani și Bejenariu Denis) și două remize, 0-0 cu formațiile Vozhod Kiev şi Sport Schol BB Vinnytsia, calificându-se în sferturi de pe locul secund, cu 5 puncte. În sferturi, ieșenii au învins echipa ucraineană Sport Schol 14 Kiev cu scorul de 1-0, gol Ciapă Matei, iar în turneul pentru locurile 9-12 au cedat cu 1-3 în fața echipei Metalist 1925 Harkov, golul echipei din Copou fiind marcat de Timofte Fabyani. În partida pentru locurile 11-12, Poli Iași – Barsa Sumy (Macedonia) 2-1 (goluri Timofte Fabyani și Ilie Vlad).

Golurile Politehnicii Iași U8 au fost marcate de următorii jucători: Timofte Fabyani (3), Ilie Vlad, Ciapă Matei, Bejenariu Denis.

Lotul U8 al Politehnicii Iași: Formagiu Darius (portar), Ciapă Matei, Ilieș Sebastian, Bejenariu Denis, Ilie Vlad, Rîmbu Tudor, Bălan Adrian, Timofte Fabyani, Giurgiuveanu Emy, Harhătă Rareș și Popa Ionuț. Antrenori: Mihai Drăgoi (principal), Andrei Minciună (secund).