Vineri a avut loc prima ediţie a Cupei Iaşiului la fotbal pentru copiii din învăţământul primar (clasele I-IV). La competiţia organizată de Primărie şi Fundaţia Sportului Ieşean au participat 6 şcoli din municipiul Iaşi, acestea fiind împărţite în două grupe de câte trei echipe.

În finala turneului, Şcoala Gimnazială “Bogdan Petriceicu Haşdeu”, câştigătoarea grupei A, s-a impus cu scorul de 4-0 în faţa Şcolii Gimnaziale “Vasile Conta”, prima clasată în grupa B. Pentru echipa campioană pregătită de prof. Adrian Dobrea au marcat Andrei Ştefiuc, Mihai Chirilă şi Alexandru Ţiu de două ori. Locul 3 a revenit Şcolii Gimnaziale “Ion Creangă”, care a dispus în finala mică de Şcoala Gimnazială “Ion Ghica” cu 1-0.

Lotul echipei campioane a fost alcătuit din următorii elevi: Mihai Căciulă, Mihai Chirilă, Alexandru Ţiu, Vlăduţ Rusu, Fabian Mastaleru, Andrei Ştefiuc, Alexandru Iacob, Matei Ignat.

La final, organizatorii au acordat şi alte premii:
Premiul fair-play: Echipa Şcolii Gimnaziale “Vasile Conta”
Cel mai bun jucător: Andrei Ştefiuc (Şc. “B.P. Haşdeu”)
Cel mai bun portar: Alexandru Gabriel Romanescu (Şc. “Vasile Conta”)

Competiţia are ca scop încurajarea sportului în cartiere

Fostul arbitru asistent FIFA Ionel Popa, reprezentantul Primăriei Iaşi care s-a ocupat îndeaproape de organizarea competiţiei, a declarat că scopul întrecerii este încurajarea mişcării în rândul elevilor.

"A fost o competiţie foarte frumoasă dedicată elevilor iubitori de fotbal din învăţământul primar. Copiii au fost dornici să câştige, au fost ambiţii mari şi am avut parte de meciuri foarte spectaculoase. Au fost premiate primele 4 echipe cu diplome, medalii şi cupe, dar cel mai important este faptul că i-am văzut bucuroşi pe copii la final. A fost o premieră şi ne dorim să permanentizăm această competiţie, pentru a încuraja sportul în cartiere”, a declarat Ionel Popa.

Rezultatele înregistrate la prima ediţie a Cupei Iaşiului:

Grupa A
Liceul Teoretic “Miron Costin” – Şcoala Gimnazială “Bogdan Petriceicu Haşdeu” 0-3
Şcoala Gimnazială “Ion Ghica” – Liceul Teoretic “Miron Costin” 1-0
Şcoala Gimnazială “B.P. Haşdeu” – Şcoala Gimnazială “Ion Ghica” 6-1
Clasament: 1. Şc. “B.P. Haşdeu” 6p, 2. Şc. “Ion Ghica” 3p, 3. Lic. “Miron Costin” 0p.

Grupa B
Şcoala Gimnazială “Ion Creangă” – Şcoala Gimnazială “Vasile Conta” 1-2
Şcoala Primară EuroEd – Şcoala Gimnazială “Ion Creangă” 0-1
Şcoala Gimnazială “Vasile Conta” – Şcoala Primară EuroEd 1-1
Clasament: 1. Şc. “Vasile Conta” 4p, 2. Şc. “Ion Creangă” 3p, 3. Şc. EuroEd 1p.

Finala mare
Şcoala Gimnazială “B.P. Haşdeu” – Şcoala Gimnazială “Vasile Conta” 4-0

Finala mică
Şcoala Gimnazială “Ion Ghica” – Şcoala Gimnazială “Ion Creangă” 0-1

Meci pentru locurile 5-6
Liceul Teoretic “Miron Costin” – Şcoala Primară EuroEd 0-4

Clasament final: 1. Şc. “B.P. Haşdeu”, 2. Şc. “Vasile Conta”, 3. Şc. “Ion Creangă”, 4. Şc. “Ion Ghica”, 5. Şc. EuroEd, 6. Lic. “Miron Costin”.