Fetele din Banat au tranșat disputa încă din primele minute, cu trei goluri care au făcut diferența dintre cele două echipe. Și-au trecut numele pe lista marcatoarelor: Elena Ruvilă, Andreea Marina și Denisa Burdan. Astfel, elevele antrenorului Daniel Amariei au obținut trei puncte importante în cursa spre promovarea în eșalonul secund, fiind neînvinse în actuala ediție de campionat.

ACS Banat Girls ocupă primul loc în clasament, cu 18 puncte, cu șase mai multe decât ocupanta poziției secunde, CFR 2 Timișoara.

Am dominat categoric prima repriză. Sunt foarte mulțumit de primele 15-20 de minute, în care chiar am jucat fotbal. După aceea, a urmat o relaxare prematură a noastră, iar adversarele au început să prindă curaj și să aibă mai multă posesie. Au avut și ele două ocazii de gol, chiar două goluri anulate pe motiv de ofsaid. Am avut parte de un arbitraj corect. Mă bucur că nu am avut nicio accidentată în acest meci. A fost o vreme destul de capricioasă, în repriza a doua am atacat cu vântul în față și asta ne-a încurcat destul de mult la construcție. În mare parte, sunt mulțumit, sunt trei puncte meritate, noi am luat deja un avans de șase puncte în clasament, ceea ce ne bucură. Mai avem patru meciuri de jucat, vor fi patru finale pentru noi, sperăm să ne păstrăm forma și pofta de goluri”, a spus prof. Daniel Amariei, antrenorul echipei bănățene.

Banat Girls: Maria Rusu – Alexandra Zaiț, Florina Buha, Manuela Jula, Natalija Bozilovic – Mădălina Gînju, Elena Ruvilă, Miruna Apro, Denisa Burdan – Marinela Hasna, Andreea Marina. A mai intrat Georgiana Dabega.

În etapa următoare, formația bănățeană va juca pe 15 aprilie cu Juventus Timișoara. Meciul, considerat pe teren propriu, se va disputa pe stadionul din Gătaia, județul Timiș, după cum au informat oficialii echipei ACS Banat Girls.