Astfel în total s-au înscris 58 de goluri fiind o medie senzaţională de peste 7 goluri per partidă. Runda a început furtunos, şi în primele două partide disputate sâmbătă, se înscriseseră deja 21 de goluri, Sporting Piteşti învingând Curtea de Argeş cu un neverosimil 10-1 iar DLR pe lanterna roşie din Bradu cu 9-1.

Tot în această etapă, liderul Unirea Bascov s-a impus în deplasare cu 7-2 la Colibaşi, Inter Câmpulung a învins cu 3-1 pe AS Miceşti, iar Albota a terminat la egalitate 2-2 cu Berevoeşti. Viitorul Ştefăneşti a piedut şi ea acasă cu 4-1, iar Mioveni III s-a impus în deplasare cu 5-0. În ultimul meci ale etapei, disputat luni, Bradu II – Poiana Lacului s-a terminat 4-6.

A marcat jumătate de echipă

Unirea Bascov a obţinut în week-end a 13-a victorie din acest campionat din tot atâtea posibile. De data aceasta, victima de serviciu a fost AS Colibaşi, echipă nou-promovată în Liga a IV-a dar şi finalistă a Cupei României faza pe judeţ. În meciul disputat la Făget, din echipa Bascovului au marcat numai puţin de 7 jucători, printre care şi antrenorul Adrian Dulcea, intrat în meci pe parcurs.

Golurile au fost reuşite de Dalu, Sanda, Dima, Chirciu, Petre, Suditu şi Dulcea. La oaspeţi, antrenorul Dulcea i-a folosit pe: Tufisi – Stancu, Linte, Chirciu, Ciocârlan – Taudor, Tames, Ion, Dima – Sanda, Dalu, pe parcurs mai jucând Petre, Suditu, Olteanu şi Dulcea. De partea cealaltă, la gazde au jucat: Popescu, Baicu, Bucur, Ion, Nicu, Niţescu, Petrică, Şomoiag, Tănase, Teodorescu, Tutunaru, în repriza secundă mai evoluând şi Popa, Stanciu, Tudose.

Viitorul învinsă

Viitorul Ştefăneşti a întrerupt seria rezultatelor bune, pierzând pe propriul teren cu 4-1 în faţa Victoriei Buzoeşti. Oaspeţii au condus încă de la pauză cu 2-0, prin reuşitele lui Surugiu şi Popa, în timp ce Tănase a redus din handicap imediat după pauză. Oaspeţii au mai înscris însă de două ori în repriza secundă, golurile aparţinând lui Alexandru şi Rus. Pentru Viitorul Ştefăneşti au evoluat în acest meci Vlad – Bageac, Dediţoiu, Gheorghe, Marinescu, Nicolae, Olaru, Păun, Preda, Stancu, Stănculescu, pe parcurs mai intrând Tănase, Mostrogan, Nicolescu, Larionov.

10 goluri după pauză

Partida Sporting Piteşti – ACS Basarabi Curtea de Argeş a fost cea mai prolifică a etapei a 13-a, marcându-se numai puţin de 11 goluri. Interesant este că la pauză era doar 1-0 pentru gazde, prin golul lui Ciculescu din minutul 33. În repriza a doua gazdele s-au dezlănţuit şi au marcat prin Iliescu (48, 51), Munteanu (50, 57, 90), Maxim, (55), Grosu (56), Ciculescu (68), Ardeleanu (76) în timp ce oaspeţii au redus dn handicap, la 7-0 prin Coacă (64)

4 dintre reuşite, în prima repriză

Echipa a treia a Mioveniului, antrenată de magazionerul lui CS Mioveni, Gică Tărîţă a învins cu 5-0 în deplasarea de la Olimpia Suseni. Golurile victoriei au fost marcate de Alexandru Carcadia (min 12- fotbalist ce îşi trece etapă de etapă numele pe lista marcatorilor), Mormolea (28,80), Mincă (40), şi Popa (9). De remarcat că 4 dintre goluri au fost marcate în prima parte a meciului. La oaspeţi au jucat: Toma – Anghel, Bărăscu, Boşneag, Carcadia, Lupu, Mincă, Mormolea, Năuiu, Popa, Tărîţă, iar după pauză au mai intrat Luca, Rizea, Vladu şi Hanea.