Jucătorii Romaniei canta imnul inainte de startul meciului cu Grecia

Naționala de nevăzători a României a terminat pe primul loc turneul de calificare pentru EURO 2022, cu patru victorii din patru posibile. În finală, tricolorii au trecut de Grecia, scor 3-0. Echipa antrenată de Sorin Lăpădatu va juca anul viitor la Campionatul European.

România a învins Polonia cu 3-1, Albania cu 13-0 și Grecia cu 3-1, în turneul de calificare desfășurat zilele acestea la Buftea.

ROMÂNIA – GRECIA 3-0

Au marcat: K. Kovacs (2), F. Kovacs

Lotul României

Portari: 1. Vlad Tofan, 12. Marius Corolea;
Jucători: 3. Alexandru Cucu, 4. Nicolae Burulea, 5. Cosmin Calotă, 7. Alexandru Teleki, 8. Krisztian Kovacs, 9. Florin Kovacs (Cpt.);
Staff: Sorin Lăpădatu (antrenor principal), Florin Jidanu (antrenor secund), Angela Ciubotaru (medic).

Marți, 28 septembrie:
9:30 Polonia – Albania 6-0 (meciul pentru locul 3 / Albania a abandonat după 10 minute, din cauza accidentărilor)
12:00 ROMÂNIA – Grecia 3-0

Meciurile de fotbal pentru nevăzători se joacă pe teren sintetic de dimensiuni reduse, 5 contra 5, în două reprize de câte 20 de minute. Portarul nu are dizabilități de vedere, iar mingea folosită este una specială, cu un sistem de sunet care face zgomot în mișcare.

Competiția, organizată de Asociația Nevăzătorilor din România și Federația Română de Fotbal, cu sprijinul Comitetului Național Paralimpic, are loc sub egida International Blind Sport Association – IBSA.

Echipa națională de fotbal pentru nevăzători a României a fost creată de către Asociația Nevăzătorilor din România în anul 2013. În susținerea organizării acestei selecționate naționale, asociația a primit un sprijin decisiv din partea Comitetului Național Paralimpic Român și a Federației Române de Fotbal, structuri ce au finanțat primele acțiuni interne și internaționale.