Teatro alla Scala din Milano a găzduit luni, 23 septembrie, Gala Premiilor FIFA, în cadrul căreia au fost înmânate premiile celor mai buni sportivi din fotbal ai anului 2019!

Federația Română de Fotbal a fost reprezentată la evenimentul organizat de FIFA de președintele Răzvan Burleanu.

Lionel Messi (FC Barcelona) a fost desemnat jucătorul anului 2019, câștigând trofeul pentru a șasea oară în carieră!

Trofeul pentru cea mai bună jucătoare a anului a ajuns la Megan Rapinoe, atacantul naționalei SUA și al formației Reign FC din NWSL! Megan a câștigat pentru a doua oară consecutiv Cupa Mondială cu SUA și a fost desemnată golgheterul turneului final din Franța, înscriind 6 goluri și oferind 3 assist-uri în 428 de minute jucate!

Jurgen Klopp, antrenorul formației Liverpool, cu care a câștigat în acest an Liga Campionilor pentru a cincea oară și Supercupa Europei, a fost declarat tehnicianul anului!