Ciprian Deac a marcat din penalty în meciul dintre CFR Cluj si Lazio din Grupa E a Europa League © FOTO: Flaviu Buboi / Sport Pictures

Campioana României a trecut de Lazio, scor 2-1, după ce a fost condusă cu scorul de 1-0 și e pe prima poziție în grupa E.

Joi, în Gruia, echipa antrenată de Dan Petrescu a debutat cu o victorie în grupele Europa League, 2-1, contra formației care sezonul trecut a cucerit Cupa Italiei.

CFR Cluj a avut în formula de start trei jucători convocați la echipa națională de Cosmin Contra pentru partidele cu Spania și Malta, din această lună, din preliminariile EURO 2020: Ciprian Deac, Mihai Bordeianu și Adrian Păun.

Oaspeții au deschis scorul prin Bastos în minutul 25, dar la pauză a fost 1-1, după ce Deac a înscris din penalty în minutul 41, după un fault în careu al lui Leiva asupra lui Djokovic.

Golul victoriei pentru clujeni a venit în minutul 75, după ce francezul Bilel Omrani l-a învins pe Strakosha cu o lovitură de cap.

În celălalt meci din grupa E, Rennes și Celtic au terminat la egalitate, 1-1, în Franța, astfel CFR se află pe prima poziție în clasament.