Înaintea ultimelor două jocuri din optimile de finală ale Cupei României, de joi, cunoaștem deja 6 echipe calificate în „sferturi”. După Hermannstadt, U Craiova 1948 CS și FC Viitorul, au obținut biletele pentru faza următoare și Sepsi, Astra și campioana CFR Cluj, miercuri 31 octombrie.

În primul joc al zilei, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, locul 7 în Liga 1, nu a lăsat nicio șansă lui CS Mioveni, locul 7 în Liga 2 Casa Pariurilor, învingând-o cu 5-0.

Cel mai spectaculos joc a fost cel de la Cluj-Napoca, între Universitatea Cluj și Astra. Gazdele au condus cu 3-0 în primele zece minute, dar oaspeții au egalat pe final și au trimis meciul în prelungiri. Acolo unde au dat lovitura!

Seara, la Mediaș, campioana CFR Cluj a trecut la limită, scor 1-0, de Gaz Metan. Golul victoriei a fost marcat de George Țucudean.

U Cluj – Astra 3-4 (Abrudan 2′, Taub 5′, 8′ / Llullaku 13′, 75′, Cordoş autogol 24′, Sepsi autogol 99′)
CS Mioveni – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-5 (Prosser 4′, F. Ştefan 13′, Simonovski 25′, Nouvier 45′, A. Rus 64′)
Gaz Metan – CFR Cluj 0-1 (Țucudean 64′)

Marți, 30 octombrie, s-au jucat:
AFC Hermannstadt – FC Voluntari 3-0 (Nkololo 38′, Petrescu 51′-pen, Alves 90+1′)
Turris-Oltul Turnu Măgurele – U Craiova 1948 CS 1-4 (Fotescu 33’ / Dankor 49, Bancu 51′, Burlacu 79′, Cicâldău 88′)
CSM Politehnica Iași – FC Viitorul 2-2 (Sanoh 55′, Frăsinescu 75’ / Hagi 15′, Mățan 39′), 3-5 la loviturile de departajare