Pe 20 iunie a avut loc manşa tur a jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga a III-a, conform tragerii efectuate pe 11 iunie, la sediul Federaţiei Române de Fotbal. Din cele 42 de campioane calificate la baraj, trei echipe nu au participat la această fază a competiţiei: Potaissa Turda (AJF Cluj), Sport Club II Bacău (AJF Bacău) şi FC Chitila (AMF Bucureşti).

Asta deoarece, conform deciziei Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF, luată în şedinţa din 17 iunie 2015, în conformitate cu prevederile art. 79/9 din RD raportat la art.6/e şi 9/a din Regulamenul privind organizarea şi desfăşurarea jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga a III-a, campionatul 2015 – 2016, cele trei cluburi au fost sancţionate cu neprogramarea.

În aceste condiţii, adversarele acestor echipe – Luceafărul Oradea (AJF Bihor), Atletico Vaslui (AJF Vaslui) şi CSM Olteniţa (AJF Călăraşi) – vor promova în eşalonul al treilea, după omologarea tuturor rezultatelor din cele două manşe ale barajului.

Iată şi rezultatele omologate ale manşei tur a meciurilor de baraj pentru promovarea în Liga a III-a:

CS Măgura Cisnădie (SB) – ACS Flacăra Horezu (VL) 0-0
CS Universitatea II Craiova (DJ) – CS Pandurii Cerneţi (MH) 4-0 (foto)

*echipele gazdă au fost sancţionate cu neprogramare

Meciul retur se va disputa pe 27 iunie, pe terenul celei de-a doua echipe, partida urmând a începe de la ora 17:30.

În situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte şi la golaveraj), se va lua în considerare numărul mai mare de goluri marcate în deplasare, fiind declarată câştigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă, şi în aceste condiţii, egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu câte două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de cinci minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului.