Campionatul Național de Fotbal Unificat în 7, organizat în premieră de Federația Română de Fotbal la nivelul întregii țări, în parteneriat cu Fundația Special Olympics și cu sprijinul Ministerului Sănătății, a ajuns la final.

După finalele la fete de acum câteva zile, unde reprezentanta Clujului a devenit campioană, astăzi a fost rândul băieților să joace cu trofeul pe masă.

Mai întâi, în partida pentru ultimul loc al podiumului competiției, Școala Specială Sf. Mina (Dolj) a învins cu 5-1 Școala Specială Sf. Gheorghe (Covasna). În marea finală, una extrem de echilibrată, Școala Specială Târgoviște (Dâmbovița) a trecut la limită, scor 2-1, de Școala Specială Constantin Păunescu (Iași), câștigând astfel turneul.

La Campionatul Național de Fotbal Unificat în 7 au participat echipe care au avut în componență 11 jucători (6 sportivi Special Olympics și 5 parteneri, fără dizabilități). S-a jucat 7 contra 7 (4 sportivi Special Olympics și 3 parteneri), două reprize de câte 12 minute, pe teren redus.

Copiii au fost premiați la final cu cupe, diplome și medalii de directorul sportiv al Special Olympics Romania, Viorel Mocanu, de managerul de dezvoltare fotbalistică al FRF, Ciprian Paraschiv, și de antrenorul federal Sandu Tăbîrcă.

”Felicitări tuturor copiilor care au luat parte la această competiție! Sunt convins că pentru toți a fost o experiență extraordinară, să beneficiați de aceleași condiții ca și cei mai buni fotbaliști români în cantonamentele echipelor naționale. Sper ca anul viitor să avem și mai multe echipe înscrise, și mai mulți participanți în această competiție”, a fost mesajul lui Viorel Mocanu, directorul sportiv al Special Olympics Romania.

La faza finală a competiției de băieți au fost prezente 7 echipe: Școala Specială Constantin Păunescu (Iași), CSEI Șimleu Silvaniei (Sălaj), Școala Specială Sf. Mina (Dolj), CSEI Sibiu (Sibiu), Școala Specială Sf. Gheorghe (Covasna), CSEI Nr. 1 (Buzău), Școala Specială Târgoviște (Dâmbovița).