Elevele antrenate de Mirel Albon au început cu o victorie în grupa a cincea a Ligii Campionilor la fotbal feminin. Gruparea clujeană a nimerit bara în două rânduri, dar a şi marcat de patru ori în poarta echipei estoniene, de câte două ori în fiecare repriză. Alexandra Lunca a deschis scorul în minutul 11, pentru ca Andreea Voicu să mărească diferenţa după o jumătate de oră de joc.

În repriza secundă, după doar şase minute de la reluare, Corina Olar a înscris pentru 3-0, iar Lunca a stabilit scorul final la 4-0 după 63 de minute de joc. La capătul unui meci în care a avut 38 de şuturi spre poarta adversă, faţă de doar cinci ale estonienelor de la Pärnu, Olimpia împarte primul loc în grupă cu echipa slovenă Pomurje, care a învins cu 4-0 pe Ekonomist (Muntenegru).

Următorul meci al clujencelor va avea loc pe 13 august, de la ora 18:00 (ora României), contra celor de la Ekonomist. Iată şi echipa folosită azi de Olimpia:

12 Ganea – 2 Corduneanu, 3 Meluţă (9 Ciolacu 59), 4 Bortan (cpt.), 6 Giurgiu (17 Carp 82), 8 Vătafu, 10 Voicu, 11 Bătea, 14 Lunca, 22 Olar, 24 Havriştiuc (88 Tărăşilă 72). Rezerve nefolosite: 1 Boandă – 7 L. Popa, 15 Desmerean, 16 Indrei