Sezonul regular al Ligii 1 a ajuns la final! Ultima rundă a acestuia a stabilit și componența play-off-ului, Campionii FC Argeș au prins ultimul loc după victoria la Botoșani.

După 30 de runde, sezonul regular a ajuns la final, odată cu partida din această seară, disputată la Craiova, unde oltenii s-au impus cu 1-0, gol marcat de Paul Papp în minutul 44.

Astfel, s-au aflat și echipele calificate în play-off-ul competiției. Ultima formație care a prins loc în partea superioară a competiției a fost Campionii FC Argeș. Piteștenii s-au impus în ultima rundă pe terenul celor de FC Botoșani într-un meci decisiv. Gazdele aveau nevoie de un rezultat de egalitate pentru a evolua în play-off. Au condus cu 1-0 după reușita lui Mihai Roman din minutul 53, dar au pierdut partida. Oaspeții au întors scorul cu două goluri marcate în minutele 71 și 81 de Dobrosavlevici, respectiv Said.

10. Gaz Metan* 5p

Sepsi OSK, Chindia, U Craiova 1948, CS Mioveni și Dinamo au beneficiat de rotunjire.

Deoarece în play-out sunt doar 9 jocuri, cinci echipe vor juca un meci în plus pe teren propriu. Vor retrograda direct echipele ce vor termina pe locurile 9 și 10, iar locurile 7 și 8 vor disputa un baraj de menținere/promovare în Liga 1 în dublă manșă (tur-retur) cu ocupantele locurilor 4, respectiv 3, din Liga 2.

Șansa de a ajunge în Europa din play-out

Pentru ca toate meciurile din play-out să aibă miză sportivă, se va juca o finală între locul 1 şi locul 2 din grupa de play-out. Câștigătoarea va avea șansa unui joc împotriva echipei clasate pe ultimul loc care permite participarea în Europa, pentru a stabili echipa care va juca în sezonul viitor al cupelor europene.