min. 95  – FINAL DE MECI! Voluntari se impune cu 1-0 în fața Viitorului și câștigă Supercupa României

min. 90 –  ultima schimbare la Voluntari, iese Bălan, intră Căpățână

min. 82 – schimbare la Voluntari, iese Olteanu, intră Pârcălabu

min. 76 – Viitorul ratează o nouă ocazie.  Benzar șutează spre poartă, iese Balauru, care respinge scurt în fața porții, de unde a fost degajată de unul dintre fundașii ilfoveni

min. 73 –  la această partidă asistă 5.532 de spectatori

min. 71 – ultima schimbare la Viitorul, Nedelcu este înlocuit de Herea

min. 70 – schimbare la Voluntari, a ieșit Deac, a intrat Ivanovici

min. 69 – Casap execută o lovitură liberă din afara careului, însă mingea trece pe lângă poartă

min. 52 – ocazie pentru Viitorul în startul reprizei secunde. Ganea a executat o lovitură liberă în zidul format de ilfoveni, însă Țîru a interceptat mingea și a șutat din afara careului mult peste poartă

min. 46 – dublă schimbare la Viitorul: ies Dumitraș și Chițu, intră Benzar și Casap

min. 45 – pauză la Botoșani. Voluntari conduce pe Viitorul cu scorul de 1-0, după reușita lui Costin Lazăr din minutul 12

min. 32 – Viitorul rămâne în 10 jucători, în urma eliminării lui Ionuț Vână, care a primit 2 cartonașe galbene într-un interval de 15 minute

min. 12 –  GOL VOLUNTARI! A marcat Costin Lazăr,  cu o lovitură de cap, după o centrare venită din partea lui Marinescu

min.10 – Viitorul și-a trecut și ea în cont o ocazie. Mățan a șutat de la 16 metri, însă mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Balauru

min. 6 – prima ocazie a meciului aparține celor de la FC Voluntari. Șutul-centrare al lui Gabriel Deac a fost respins în corner de Rîmniceanu

min. 1 –  a început partida de pe Stadionul Municipal din Botoșani dintre FC Viitorul și FC Voluntari

ora 20:30 – trofeul și medaliile sunt pregătite pentru festivitatea de premiere de după partida din această seară

ora 20:00 Echipele de start

FC Viitorul: 12. Rîmniceanu – 2. Dumitraș, 15. Țîru (cpt.), 21. Boli, 22. Cr. Ganea – 18. Lopez, 16. Nedelcu, 28. Vînă – 26. Mățan, 25. Chițu, 23. Cicâldău. Antrenor: Gheorghe Hagi

Rezerve: 31. Buzbuchi, 4. M.Constantin, 5. Mladen, 6. Benzar, 8. Casap, 10. Herea, 20. Țucudean

FC Voluntari: 22. Balauru –  24. Maftei (cpt.), 28. Balaur, 18. M. Popescu, 87. Acsinte – 15. Lazăr, 5. Răuță – 26. G. Deac, 20. Marinescu, 23. Olteanu – 90. Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu

Rezerve: 27.Petrariu, 4. Leasă, 6. Tăbăcariu, 7. Ivanovici, 11. Căpățână, 59. Popadiuc, 96. Pârcălabu

ora 19:15 – așa arată vestiarul celor de la FC Voluntari în așteptarea sosirii jucătorilor la stadion pentru partida din această seară

ora 19:00 – vestiarul celor de la FC Viitorul este gata înaintea duelului cu FC Voluntari din această seară

ora 13:00 – spectatorii care vor asista în această seară la Supercupa României pe stadionul Municipal din Botoșani vor găsi pe scaune programul de joc

ora 11:00 – la ședința tehnică din această dimineață cele două echipe au decis culoarea echipamentelor în care vor evolua în această seară. Viitorul va juca în albastru, în timp ce Voluntariul a ales culoarea vișinie.

Ediția cu numărul 19 a Supercupei, care va avea o nouă câștigătoare în premieră, se joacă pe Stadionul Municipal din Botoșani.

“Voluntari e o echipă care se motivează foarte bine în meciurile importante. Între noi și ei mereu au fost partide spectaculoase. Nu mă interesează la acest moment decât Supercupa, vrem să cucerim acest trofeu. Nu știu încă formula de joc, suntem încă în perioada de pregătire”
Gheorghe Hagi, antrenor FC Viitorul

“Avem din nou șansa să cucerim un nou trofeu. Este un meci foarte important pentru noi, ne dorim enorm să ieșim victorioși. Nu ne va fi ușor, întâlnim campioana României, echipa care a demonstrat sezonul trecut că a meritat să ia titlu. Din păcate, avem și câțiva jucători indisponibili, accidentați. Sperăm să nu se simtă lipsa lor”