© FOTO:Flaviu Buboi / SPORT PICTURES

Campioana României n-a mai repetat jocul foarte bun din preliminariile Ligii Campionilor și a cedat în fața scoțienilor, scor 0-2.

Venită pe Celtic Park din postura de lideră a grupei din Europa League, după victoria cu Lazio de pe teren propiru, 2-1, echipa antrenată de Dan Petrescu a pierdut duelul cu Celtic cu 2-0.

Cele două echipe s-au întâlnit în acest sezon și în preliminariile Ligii Campionilor, atunci clujenii au ieșit câștigători după o dublă manșă extrem de disputată. În primul joc, la Cluj, a fost 1-1, în timp ce în retur, după un meci extraordinar, campionii României s-au impus cu 4-3.

Joi seară, scoțienii și-au luat revanșa după eliminarea din Ligă. Atacantul francez Odsonne Edouard a deschis scorul în minutul 20, avanatajul fiind dublat de Mohamed Elyounoussi în partea secundă, în minutul 59.
În celălalt meci al grupei, la Roma, Lazio s-a impus în fața celor de la Rennes cu 2-1.

După două runde disputate în Grupa E, Celtic e prima, cu patru puncte, în timp ce Lazio și CFR au câte trei puncte fiecare, fiind despărțite de golaveraj. Ultimii în grupă sunt francezii de la Rennes, cu un punct acumulat după două meciuri.

Următorul joc al clujenilor în grupele Europa League va fi contra lui Rennes, în deplasare, pe 24 octombrie.