Astăzi, la Centrul Național Buftea, s-a disputat meciul care a decis una dintre echipele calificate la turneul final al Cupei Regiunilor 2017, competiție organizată de UEFA și dedicată fotbalului amator.

Echipa Regiunii de Sud a Rusiei a remizat în fața selecționatei West Yorkshire din Anglia, scor 2-2, și, cu 7 puncte din 3 meciuri, merge la turneul final din postura de câștigătoare a grupei a 3-a intermediare ale cărei partide s-au disputat în România, în perioada 20-24 septembrie.

West Yorkshire – Regiunea de Sud a Rusiei 2-2
Au marcat: Cunningham (34), Day (61) / Khodzhumyan (31, 46)
West Yorkshire: 1. Kerr – 2. Maynard, 6. Greaves (4. Graham, min. 52), 3. Dutson, 7. Nolan – 8. Fennell (14. Dixon, min. 82), 10. Day, 17. Moon-cpt, 11. Crawford – 15. Cunningham, 9. Jeavons (16. Jackson, min. 74). Antrenor: Michael Payne.
Regiunea de Sud a Rusiei: 1. Lyashenko – 17. Sanko (6. Tishchenko, min. 69), 4. Parakhin, 3. Serov, 5. Kopylov – 2. Voroskalevski, 20. Karatshov – 8. Mochkarski, 12. Khodzhumyan (7. Mezinov, min. 81), 11. Lomovtsev – 10. Obernibesov (9. Nastavschev, min. 84). Antrenor: Oleg Sank.

În celălalt meci, la Voluntari, fără nici o șansă de a se mai califica mai departe, după ce în primele două meciuri din grupă, cel cu Anglia și cel cu Rusia, nu au reușit să strângă nici un punct, românii au început modest meciul cu sârbii de la Vojvodina, și ei fără șanse de a merge mai departe, având un singur punct după ce au remizat cu Anglia.

După doar 12 minute, sârbii au reușit să marcheze când Vukovici a executat penalty-ul dictat de arbitru după o deposedare nereușită a lui Stănulescu. Elevii pregătiți de Nicolae Constantin, fostul fotbalist al Rapidului din perioada în care giuleștenii erau nașii nemților în Cupa UEFA, au trecut la conducerea jocului, au pasat mai mult, au avut posesia, însă au găsit greu culoarele spre poarta adversă și vecinii de la vest de Dunăre au intrat în avantaj la vestiare.

Românii au irosit o șansă bună în primele minute ale reprizei secunde, ratând șansa de a egala situația pe tabelă. Cei care au mai marcat au fost tot sârbii, care au mai punctat în minutele 59 și 79. Românii au reușit și ei să marcheze pe final și partida s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru Vojvodina. Astfel, Prahova Muntenia, reprezentanta României la Cupa Regiunilor în acest an, a încheiat grupa de calificare fără nici un punct.

Vojvodina – Prahova Muntenia 3-1
Au marcat: Pârvan (83) / Vukovici (12 – pen., 79), Gudan (59)
Vojvodina: Zivkov – Stankov, Skoko, Javorac, Velickovici – Erak, Savici – Vukovici, Milici (Grahovac, 90), Gudan (Panici, 73) – Hoscieslavski (Simikici, 81). Antrenor: Mirko Babici.
Prahova – Muntenia: Stănulescu – Catană, Pârvan, Stanca, Badea (Stoica, 46) – Butufei (Iacob, 64), Baragan – Gavrilă, Bălan, Dudulescu (Ruptureanu, 59) – Băcioiu. Antrenor: Nicolae Constantin.